Rozpocznij Przygodę!

Witaj Wędrowcze!

Wkraczasz właśnie do innego, nowego świata – Krainy Finansów. Nieistotne, czy to Twoja pierwsza wizyta, czy jesteś już stałym bywalcem tej Krainy, cieszę się że zawitałeś w to miejsce.

Świat finansów jest magiczny, posiada moce, które mogą ułatwić nam czerpać radość z życia lub też doświadczyć prawdziwej i nieskrępowanej wolności. Jednak każda moneta ma dwie strony, tam gdzie czekają skarby i niezwykłe przygody, tam też czają się klątwy i potwory. 

Chciałbym zabrać Cię na przygodę po Krainie Finansów w sposób inny niż wszyscy. W mojej domenie, finanse to nie świat tabel z excela i wykresów notowań (choć na nie też jest miejsce!), ale miejsce pełne opowieści i przygód. To właśnie Ty jesteś bohaterem lub bohaterką* tej opowieści. Chętnie udzielę Ci kilku wskazówek na start, ale potem musisz wziąć odpowiedzialność na własne barki. Czy Twoja Finansowa Kraina będzie pełna skarbów i magii, czy też pełna walki z potworami i przełamywaniem uroków? Wszystko zależy właśnie od Ciebie.

Start przygody

Wyobraź sobie, że jesteś bohaterem mitu lub też postacią ze świata fantasy. Możesz być wiedźminem, czarodziejem lub dowolną postacią z ze znanego Ci świata fantastycznego (np. Władcy Pierścieni, Harry’ego Pottera lub Wiedźmina). Wyruszasz na nową przygodę, jeszcze nie wiesz gdzie Cię ona doprowadzi, ale każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, który jest właśnie przed Tobą. Wiem, że ciężko w pierwszym kroku ubić smoka lub uratować księżniczkę. Tak samo trudno bez przygotowania zadbać o własne finanse lub opracować strategię inwestycyjną. Tak jak wojownik zaczyna od wyboru oręża i sprawdzenia się w walce z łatwiejszymi przeciwnikami nim ruszy na smoka, tak każdy potrzebuje rozgrzewki w swojej finansowej przygodzie. 

Mam do zaproponowania kilka misji, które może wykonać tylko bohater. Misje przygotują Cię do wkroczenia do świata finansów lepiej zorientowanym i bardziej pewnym siebie. Możesz traktować mnie jak oberżystę, który właśnie potrzebuje Twojej pomocy z rozwiązaniem kilku problemów.

Metoda działania jest prosta. Otrzymujesz zadanie do wykonania, następnie wnikasz w szczegóły, a po jego realizacji odbierasz nagrodę. Tak, tak, nie przesłyszałeś się – nagrodę. Każdy bohater bo ukończeniu zadania zasługuje na solidny łup z wyprawy i tak też powinno być w Twoim przypadku. Na ten temat dowiesz się więcej niebawem. 

Historia zadań jest ściśle ze sobą powiązana, a kolejność ma tutaj fundamentalne znaczenie. Misje podzielone są na główne i poboczne. Nie możesz kontynuować swojej podróży, jeśli nie wykonasz zadania głównego. Misje poboczne możesz pomijać, ale pamiętaj, że po każdej takiej wyprawie także czekają na Ciebie łupy.

Na początek podróży dostajesz mapę

Taką właśnie mapę otrzymujesz na start swojej przygody.

Mam nadzieję, że podejście do finansów w postaci opowieści przypadnie Ci do gustu. Wiem, że świat w którym na co dzień mieszkasz jest trochę inny, dlatego też pewnie zajmie Ci chwilę przyzwyczajenie się do pewnych metafor, ale kiedy już je poznasz, będziesz mógł nimi operować tak, jakbyś znał je od urodzenia.

Jako że świat Magii Finansów różni się od Twojego, potrzebujesz awatara, który będzie Twoim odpowiednikiem w tej domenie. Na początku musimy “stworzyć Twoją postać”. Określić, kim jest Twój bohater, czym się zajmuje, w czym jest dobry, a w czym średni. Jakiego ekwipunku używa oraz co udało mu się osiągnąć do tej pory. Zapraszam do przeczytania tekstu o Klasach Postaci, a następnie zabierzemy za tworzenie własnej postaci. 

Dla osób bardziej obytych z finansami pierwsze teksty i zadania mogą wydać się dziecinnie proste. Pamiętajcie, że jest to rozbiegówka, która ma przede wszystkim pomóc zapoznać się z językiem, który stosuję oraz konwencją, która wybrałem. Wiem, że nie jest ona dla każdego i nie każdy będzie mógł się przez nią przebić, ale tym, którym się spodoba, powinna zapewnić sporo rozrywki, a jednocześnie pomóc bardzo się rozwinąć. Jedni chcą być jak Ninja, jeszcze inni chcą budować fortecę, ja mam zamiar zaproponować przygodę, która faktycznie może zmienić coś w Twoim życiu. 

Ruszamy w drogę!

W tym momencie określ kim jesteś i wskaż klasę postaci, która najlepiej do Ciebie pasuje. Przeczytaj o klasach postaci i wróć do tego wpisu.

Następnie stworzymy Twoją postać. Będziesz potrzebował do tego karty postaci, którą znajdziesz tutaj. Najlepiej wydrukować ją i mieć przy sobie. Ewentualnie można korzystać z wersji elektronicznej – to Ty tutaj jesteś bohaterem i Ty decydujesz.

Ruszamy dalej

Misja pierwsza

Czas wyruszyć na swoją pierwszą finansową wyprawę – pierwsza misje

Masz już postać? Świetnie, czas wyruszyć na pierwszą misję. Powodzenia!

Zaczekaj! Zanim ruszymy, przeczytaj dwa poniższe dopiski:

PS: Misje celowo zostały ułożone w pewnej kolejności. Wiem, że każdy może podchodzić do nich jak chce, ale moim celem było faktycznie stworzenie pewnej przygody. Proszę, nie kontynuuj podróży jeśli nie wykonasz jakieś misji głównej. Nawet jeśli misja jest krótka lub bardzo łatwa zalecam wykonywać nie więcej niż jedną misje dziennie. Przygoda musi trwać, to podróż jest przygodą, a nie odhaczenie ostatniego punktu na mapie. Dodatkowo, po każdej misji przewidziana jest pewna nagroda/skarb. Chciałbym, żebyś podszedł do tego uczciwie, bo oszukać możesz tylko siebie. Nagrody mają być pewnym źródłem dodatkowej motywacji do kontynuowania podróży, a im dalej dotrzesz tym powinny być one cenniejsze 

PS2: Jestem tylko zwykłym Finansowym Poszukiwaczem Przygód. Nie znam się na wszystkim najlepiej. Jeśli gdzieś znajdują się świetne darmowe materiały na dany temat, to nie boję się wskazać drogowskazu (link) do nich. Niechaj służą jak największej liczbie finansowych łowców przygód.


* Język polski wymaga wybrania formy męskiej lub żeńskiej dla rzeczowników. Dla łatwości czytania wybieram tylko jedną formę męską i stosuję ją spójnie. Jednak bohaterki w tej krainie występują równie często jak bohaterowie, a forma to tylko wymóg języka. Nie wynika ona z żadnych uprzedzeń, po prostu ułatwi czytanie lub nadmierne powtórzenia.