Drogowskaz

Obecnie w internecie jest wszystko. Niestety część tych rzeczy ukryta jest za pewnym “paywallem” (treści płatne). Jednak ilość dobrych, darmowych materiałów też jest przytłaczająca i pewnie nie starczyłoby nam życia, aby zapoznać się z nimi wszystkimi.

Zdaję sobie sprawę, że sam nie będę w stanie omówić wszystkich tematów, dlatego chętnie podzielę się książkami, blogami, podcastami, które sam czytam, słucham i oglądam. Mam nadzieję, że znajdziesz tam informacje, na temat tego, czego szukacie. Starałem się bardzo, bardzo zwięźle zaprezentować każdy link, niemniej lepiej będzie, jeśli sam wejdziesz na daną stronę i sprawdzisz danego twórcę. 


Polecane książki

Tytuły książek z linkami prowadzą do krótkich mini-recenzji na temat danej książki. Pozycje, które nie doczekały się jeszcze recenzji posiadają zwięzły opis czego dotyczą.

Finanse Osobiste

Najbogatszy Człowiek w Babilonie – George Samuel Clason

Zbiór opowiadań na temat finansów osobistych, stylizowanych na opowieści rodem ze starożytnego Babilonu. Książkę czyta się niezwykle przyjemnie i może być wartościowa dla każdego, niezależnie od wieku.

Finansowy Ninja – Michał Szafrański

Książka świetnie wprowadza w zagadnienia związane z finansami osobistymi. Stanowi elementarz dla każdego, kto nie miał wcześniej do czynienia z finansami. Książkę czyta się bardzo przyjemnie.

Zarządzanie Finansami Osobistymi – Adam Barembruch

Książka merytorycznie świetna. Autor stara się pokazać jak zagadnienia teoretyczne można wykorzystać w praktyce w naszych domowych finansach. Jeśli szukasz książki o finansach osobistych w kontekście naukowym, to będzie to pozycja dla Ciebie.

Podstawy inwestowania

Finansowa Forteca – Marcin Iwuć

Obecnie jest to chyba jedna z najlepszych książek dotycząca podstaw inwestowania. Doskonałe wprowadzenie do świata finansów i inwestycji. 

Jak czytać sprawozdanie finansowe – Gertruda Krystyna Świderska

Książka wydana już jakiś czas temu, ale moim zdaniem warta przeczytania dla każdego. Tematem książki jest rachunkowość, która jest językiem finansów. Poznanie jej pozwoli Ci lepiej zrozumieć inne książki. 

Superakcje – Kenneth Fisher

Książka nienowa i prezentująca bardzo specjalistyczne podejście do zakupu akcji. Na pierwszy rzut oka może wydawać się nieaktualna i nie przystawać do bieżących realiów, ale myślę, że jest dokładnie odwrotnie, gdyż pokazuje czym faktycznie jest analiza fundamentalna. 

Mała książka zdroworozsądkowego inwestowania – John C. Bogle

Pozycja napisana została przez legendarnego inwestora Johna Bogle’a, założyciela grupy Vanguard oraz twórcy pierwszego funduszu indeksowego, nazywanego przez wielu ojcem inwestowania pasywnego oraz funduszy indeksowych. Jeśli interesuje Cię inwestowanie pasywne lub korzystanie z ETFów i funduszy indeksowych, to jest najlepsza książka dla Ciebie.

Inwestowanie dla zaawansowanych

Inwestycje, instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa –  Krzysztof Jajuga, Teresa Jajuga

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o zdobyciu licencji maklera lub doradcy inwestycyjnego, to na pewno znasz tę książkę. Jest to pozycja obowiązkowa zarówno dla teoretyków jak i praktyków. Stanowi świetne wprowadzenie do zaawansowanych zagadnień związanych z instrumentami finansowymi i ryzykiem finansowym. Dużo w niej teorii, ale moim zdaniem to najlepsza polska książka w tej kategorii. 

Inteligentny Inwestor – Benjamin Graham

Jedna z najważniejszych książek o analizie fundamentalnej oraz jedna z najbardziej znanych książek o finansach w dziejach – to chyba wystarczy.

Rozwój osobisty

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

Carnegie w swojej książce porusza chyba najistotniejszą kwestię, z którą każdy człowiek musi się zmierzyć – jak wchodzić w interakcje z innymi ludźmi? Co sprawia, że jedne osoby lubimy bardziej, a inne mniej? Kogo uważamy za dobrego mówcę, przyjaciela, lidera, a nawet rodzica? Książka ta to pozycja obowiązkowa dla każdego.

Inaczej – Radosław Kotarski

Genialna książka na temat tego, jak pracować lepiej (nie tylko wydajniej), będąc przy tym mniej zmęczonym; jak radzić sobie z prokrastynacją i zrozumieć, jak ważne są przerwy w pracy. Książka głównie dla przedsiębiorców, ale osobom pracującym na etacie też się przyda. Wszystkie metody opisane tutaj są poparte badaniami naukowymi. 

Psychologia pieniędzy i inne praktyczne zagadnienia

Paradoks wyboru – Barry Schwartz

Fantastyczna książka o psychologi oraz o tym, jak ludzie dokonują wyborów. Jeśli kiedykolwiek w życiu zdarzyło Ci się dokonać jakiegokolwiek wyboru lub planujesz robić to w przyszłości 😉 to jest to książka dla Ciebie.

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym – Daniel Kahneman 

Jedna z najpopularniejszych książek odnośnie psychologii oraz tego, jak działa nasz mózg/umysł. Książka prezentuje dwa systemy myślenia, które istnieją w każdym z nas. Książka dla każdego, kto lepiej chce zrozumieć, czemu myślimy tak jak myślimy. 

Grosz do Grosza – Dan Ariely i Jeff Kreisler

Książka o tym, czemu ludzie przeważnie kiepsko sobie radzą z pieniędzmi, napisana ze sporym poczuciem humoru. Mimo luźnego stylu, wszelkie informacje oparte są o badania naukowe. Niech nie zwiedzie Cię tytuł, to bardzo ciekawa książka o psychologii finansów.

Czarny Łabędź – Nassim Nicholas Taleb

Bestsellerowa książka, która spopularyzowała koncepcję czarnych łabędzi (czyli wydarzeń, które miały ogromny wpływ na losy świata, których nikt się nie spodziewał, ale po fakcie wydają się łatwe do wyjaśnienia). Myślę, że mimo że książka jest przydługa, a autor ma trochę za wysokie mniemanie o sobie, jednak jest to lektura warta przeczytania, zwłaszcza jeśli kogoś interesuje szeroko rozumiany temat ryzyka.

Zrozumienie otaczającego nas świata

Factfulness – Hans Rosling 

Informacje przedstawiane nam w szkole bywają opóźnione o dobre 20-30 lat w stosunku do rzeczywistości. 20 lat po zakończeniu edukacji nie mamy pojęcia, jak naprawdę wygląda świat. Książka uzupełnia nasze braki w podstawowych informacjach na temat wielu globalnych zagadnień oraz obecnych trendów w zjawiskach zachodzących wokół nas.

Lekcje Historii – Will i Ariel Durant

W „Lekcjach Historii” autorzy porywają się na niemalże szalone wyzwanie, jakim jest streszczenie 5000 lat historii ludzkości na niecałych 100 stronach. Sami twórcy są świadomi wyzwania jakie sobie postawili oraz wiedzą, że musieli się dopuścić pewnych (jak sami to określili) „niebezpiecznych uproszczeń”.

Sapiens. Od zwierząt do bogów – Yuval Noah Harari

Ponad 100 tys. lat ludzkiej historii zostało zamkniętych w tej obszernej książce. Autor prowadzi nas od prehistorii do teraźniejszości. Pokazuje czego przez wieki dokonała ludzkość i jak staliśmy się dominującym gatunkiem na ziemi. (Polecam także dwie pozostałe książki Harrariego: Homo deus oraz 21 lekcji na XXI wiek, ale moim zdaniem Sapiens jest z nich najlepsza)

Filozofia

Rozmyślania – Marek Aureliusz

Dziennik jednego z najwybitniejszych cesarzy Rzymu, w którym Marek Aureliusz opisuje setki swoich przemyśleń. Jest to najpopularniejsze dzieło stoickie, a sam fakt, że przetrwało prawie 2000 lat sprawia, że musi być w nim coś wyjątkowego. Mimo swojego wieku książka pozostała niezwykle aktualna i warto przeczytania.


Polecane blogi

Inwestomat

Świetnie prowadzony blog o tematyce inwestycyjnej z punktu widzenia polskiego inwestora. Blog zasłynął świetnym cyklem artykułów odnośnie ETF-ów, ale znajdziemy tam o wiele więcej. Gorąca polecam, nie bez przypadku jest on pierwszy na tej liście 🙂 

https://inwestomat.eu/

System Trader

Świetny blog, gdzie Twórca aplikacji System Trader pokazuje różne strategie inwestycyjne, zaprasza ciekawe osoby do wywiadów oraz pokazuje, jak wykorzystać swoje narzędzie do świadomego inwestowania. 

https://systemtrader.pl/

10 procent rocznie

Kameralny blog ze sporą ilością analiz o charakterze głównie makroekonomicznym. Jak sama nazwa wskazuje, autor ma “prosty” cel: 10% rocznie i dzieli się pomysłami na to, jak go zrealizować. 

https://10-procent-rocznie.blogspot.com/

Jak oszczędzać pieniądze?

Chyba jeden z najbardziej znanych blogów o finansach osobistych w Polsce. Znaleźć tam można niemalże wszystko, a Michał, chyba opisał już każdy możliwy temat. Ogromna skarbnica wiedzy.


https://jakoszczedzacpieniadze.pl/

Subiektywnie o finansach

Blog prowadzony przez profesjonalnego dziennikarza finansowego. Porusza szeroką tematykę finansów i rynków finansowych, a wszystko napisane przystępnym językiem. 

https://subiektywnieofinansach.pl/

Doradca.TV

Blog porusza przede wszystkim praktyczne tematy związane z inwestowaniem z punktu widzenia polskiego inwestora. 

https://www.doradca.tv/

Marcin Iwuć Finanse Bardzo Osobiste

Blog Finanse Bardzo Osobiste zawiera wiele świetnej jakości treści związanych z finansami osobistymi i inwestowaniem. 

https://marciniwuc.com/


Polecane kanały na YouTube

System Trader

Świetny kanał, gdzie Twórca aplikacji System Trader pokazuje różne strategie inwestycyjne, zaprasza ciekawe osoby do wywiadów oraz pokazuje jak wykorzystać swoje narzędzie do świadomego inwestowania. 

https://www.youtube.com/channel/UC53oqQ6MSo5GUCW5_4AtwOA

Moje IKE

Kameralny, ale bardzo sympatyczny kanał na YT. Co miesiąc poznajemy historię rachunku IKE, który inwestuje głównie w polskie spółki dywidendowe. 

https://www.youtube.com/channel/UC6ZuH6K2eblzhSNhLgzAAwA

Squaber

Kanał zajmuje się głównie analizą polskiego rynku akcji (ale nie tylko). Materiały oparte są o analizę fundamentalną i techniczną. Dodatkowo różnego rodzaju szkolenia i wykłady w tematyce inwestowania.

https://www.youtube.com/user/squabercom

Praktycznie o pieniądzach

Cotygodniowe zestawienie najważniejszy wiadomości finansowych z danego tygodnia. Kanał porusza też wiele tematów i ciekawostek związanych z rynkami i prowadzeniem biznesu. 

https://www.youtube.com/channel/UCwKvys5yPdbGrotJHA_B3DQ

Marcin Iwuć – Finanse bardzo osobiste

Kanał Finanse Bardzo Osobiste zawiera wiele świetnej jakości treści związanych z finansami osobistymi i inwestowaniem. Co wtorek live z Marcinem i jego gośćmi z możliwością zadawania pytań. Świetne źródło wiedzy dla każdego.

https://www.youtube.com/channel/UCe8VykA_qDCBmg_08eIA8iQ

Stockbroker TV

Kanał prezentujący zagadnienia związane z inwestowaniem na rynku kapitałowym (głównie poprzez fundusze ETF). Szeroki zakres tematyczny, a dodatkowo wielokrotnie zapraszani się goście prezentujący bardziej specjalistyczne tematy.

https://www.youtube.com/channel/UCYjxwFqTUwO5cja6xi5mvUg

Wolny Arystokrata

Wolny Arystokrata prezentuje swój portfel inwestycyjny, który buduje w oparciu o akcje głównie ze Stanów Zjednoczonych. Na kanale zobaczysz też wiele treści o tym jak inwestować w akcje pojedynczych spółek, podanych w bardzo przystępnej formie.

https://www.youtube.com/@WolnyArystokrata


Grupy na Facebooku

Pasywna Rewolucja – ETF i fundusze indeksowe

Jak nazwa wskazuje, grupa osób zainteresowanych formą inwestowania pasywnego, głównie w oparciu o ETF-y. Dobry poziom merytoryczny oraz często udzielający się administrator. 

https://www.facebook.com/groups/2645453305692046/

Finansowa Forteca – Jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój

Grupa dla początkujących w temacie inwestowania. Porusza wiele zagadnień z tematyki inwestowania i finansów osobistych. 

https://www.facebook.com/groups/najlepsza.ksiazka.o.inwestowaniu/

Dividend Kingdom

Grupa skupiająca się wokół inwestowania dywidendowego, głównie na rynku amerykańskim. Niesamowite źródło wiedzy o inwestowaniu dywidendowym. 

https://www.facebook.com/groups/usstocksvip


Strony internetowe

Stockwatch

Portal oraz forum internetowe poświęcone giełdzie. Informacje bieżące, analizy oraz aktywne forum, czyli wiele elementów, które mogą przydać się w inwestowaniu.

https://www.stockwatch.pl

Stockwatch logo

Biznes Radar

Portal posiadający ogromną ilość danych finansowych odnośnie spółek z warszawskiej giełdy. Sporo tych informacji dostępnych jest za darmo i moim zdaniem warto znać ten portal. 

https://www.biznesradar.pl/

Analizy.pl

Jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne, to jest to jeden z najlepszy portali internetowych w Polsce w tej tematyce. 

https://www.analizy.pl/


Podcasty

System Trader podcast

https://open.spotify.com/episode/4u3BLEMzivHhTAu86tE6GA

Inwestomat podcast

https://open.spotify.com/show/3bspm0VOtw2PPrgwGocCPr

Nic Za Darmo

Podcast bloga – Doradca TV

https://open.spotify.com/show/28ECZ5DlZ5CbO6mPOVgBPK


Materiały anglojęzyczne


Two Cents

Amerykański kanał o finansach osobistych prezentujący tematy w bardzo przyjemnej oprawie graficznej.

https://www.youtube.com/c/TwoCentsPBS

Ben Filix aka. Common sense Investing

Kanał dla bardziej zaawansowanych inwestorów. Ben prezentuje różne zagadnienia inwestycyjne w oparciu o badania i analizy. Pokrywa wiele różnych tematów, jednak dla początkujących może to być trudniejszy próg wejścia, jednak uważam, że warto go poznać.
https://www.youtube.com/channel/UCDXTQ8nWmx_EhZ2v-kp7QxA

Bankier on Wheels

Blog poruszający wiele kwestii finansowych na bardzo merytorycznym poziomie. Blog lubi poruszać tematy związane z ETF-ami, niezależnością finansową. Przekrój tekstów jest spory, a te, które czytałem były bardzo solidnie. 

https://www.bankeronwheels.com/

Rational Reminder

Anglojęzyczny podcast na temat rynków finansowych, inwestowania, a także psychologii i ekonomii. Odcinki trwają dość długo (ponad godzinę), jednak treści są niezwykle wartościowe, a autorzy często zapraszają znanych gości. Dla osób raczej zaawansowanych i z dobrą znajomością angielskiego.

https://www.youtube.com/@rationalreminder