Obecnie w internecie jest wszystko. Niestety część tych rzeczy ukryta jest za pewnym “paywallem” (treści płatne). Jednak ilość dobrych, darmowych materiałów też jest przytłaczająca i pewnie nie starczyłoby nam życia, aby zapoznać się z nimi wszystkimi.
Zdaję sobie sprawę, że sam nie będę w stanie omówić wszystkich tematów, dlatego chętnie podzielę się książkami, blogami, podcastami, które sam czytam, słucham i oglądam. Mam nadzieję, że znajdziesz tam informacje, na temat tego, czego szukacie. Starałem się bardzo, bardzo zwięźle zaprezentować każdy link, niemniej lepiej będzie, jeśli sam wejdziesz na daną stronę i sprawdzisz danego twórcę.

Polecane książki
Tytuły książek z linkami prowadzą do krótkich mini-recenzji na temat danej książki. Pozycje, które nie doczekały się jeszcze recenzji posiadają zwięzły opis czego dotyczą.
Finanse Osobiste
Władca finansów – fantastyczny przewodnik po finansach osobistych – Michał Mikołajczyk

Kompleksowy przewodnik po finansach osobistych, który krok po kroku powie Ci jak lepiej oszczędzać, jak zabudować swoją finansową poduszkę bezpieczeństwa, jak wytyczyć cele finansowe i zabezpieczyć najbliższych. Dodatkowo poznasz w nim proste strategie inwestycyjne skrojone pod osoby, które nie chcą dużo czasu poświęcać na inwestowanie. Wszystko to ubrane w praktyczne zadanie i krótkie wstawki fabularne, które trochę urozmaicą Twoją przygodę w finansowym świecie. Będę nieobiektywny, ale to najlepsza książka o finansach osobistych w Polsce 🙂
Najbogatszy Człowiek w Babilonie – George Samuel Clason
Zbiór opowiadań na temat finansów osobistych, stylizowanych na opowieści rodem ze starożytnego Babilonu. Książkę czyta się niezwykle przyjemnie i może być wartościowa dla każdego, niezależnie od wieku.
Finansowy Ninja – Michał Szafrański
Książka świetnie wprowadza w zagadnienia związane z finansami osobistymi. Stanowi elementarz dla każdego, kto nie miał wcześniej do czynienia z finansami. Książkę czyta się bardzo przyjemnie.
Zarządzanie Finansami Osobistymi – Adam Barembruch
Książka merytorycznie świetna. Autor stara się pokazać jak zagadnienia teoretyczne można wykorzystać w praktyce w naszych domowych finansach. Jeśli szukasz książki o finansach osobistych w kontekście naukowym, to będzie to pozycja dla Ciebie.
Podstawy inwestowania
Finansowa Forteca – Marcin Iwuć
Obecnie jest to chyba jedna z najlepszych książek dotycząca podstaw inwestowania. Doskonałe wprowadzenie do świata finansów i inwestycji.
Jak czytać sprawozdanie finansowe – Gertruda Krystyna Świderska
Książka wydana już jakiś czas temu, ale moim zdaniem warta przeczytania dla każdego. Tematem książki jest rachunkowość, która jest językiem finansów. Poznanie jej pozwoli Ci lepiej zrozumieć inne książki.
Superakcje – Kenneth Fisher
Książka nienowa i prezentująca bardzo specjalistyczne podejście do zakupu akcji. Na pierwszy rzut oka może wydawać się nieaktualna i nie przystawać do bieżących realiów, ale myślę, że jest dokładnie odwrotnie, gdyż pokazuje czym faktycznie jest analiza fundamentalna.
Mała książka zdroworozsądkowego inwestowania – John C. Bogle

Pozycja napisana została przez legendarnego inwestora Johna Bogle’a, założyciela grupy Vanguard oraz twórcy pierwszego funduszu indeksowego, nazywanego przez wielu ojcem inwestowania pasywnego oraz funduszy indeksowych. Jeśli interesuje Cię inwestowanie pasywne lub korzystanie z ETFów i funduszy indeksowych, to jest najlepsza książka dla Ciebie.
Bogle przez zdecydowaną większość książki pokazuje jakie przewagi ma inwestowanie indeksowe nad lokowaniem pieniędzy w fundusze aktywnie zarządzanie (klasyczne fundusze TFI). Argumentów za wybraniem tej pierwszej opcji jest wiele, ale główna myśl, która przewija się od samego początku aż do ostatniej strony, to patrzenie przez pryzmat kosztów.
Inwestowanie dla zaawansowanych
Inwestycje, instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa – Krzysztof Jajuga, Teresa Jajuga
Jeśli kiedykolwiek myślałeś o zdobyciu licencji maklera lub doradcy inwestycyjnego, to na pewno znasz tę książkę. Jest to pozycja obowiązkowa zarówno dla teoretyków jak i praktyków. Stanowi świetne wprowadzenie do zaawansowanych zagadnień związanych z instrumentami finansowymi i ryzykiem finansowym. Dużo w niej teorii, ale moim zdaniem to najlepsza polska książka w tej kategorii.
Inteligentny Inwestor – Benjamin Graham
Jedna z najważniejszych książek o analizie fundamentalnej oraz jedna z najbardziej znanych książek o finansach w dziejach – to chyba wystarczy.
Rozwój osobisty
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

Carnegie w swojej książce porusza chyba najistotniejszą kwestię, z którą każdy człowiek musi się zmierzyć – jak wchodzić w interakcje z innymi ludźmi? Co sprawia, że jedne osoby lubimy bardziej, a inne mniej? Kogo uważamy za dobrego mówcę, przyjaciela, lidera, a nawet rodzica? Książka ta to pozycja obowiązkowa dla każdego.
Inaczej – Radosław Kotarski
Genialna książka na temat tego, jak pracować lepiej (nie tylko wydajniej), będąc przy tym mniej zmęczonym; jak radzić sobie z prokrastynacją i zrozumieć, jak ważne są przerwy w pracy. Książka głównie dla przedsiębiorców, ale osobom pracującym na etacie też się przyda. Wszystkie metody opisane tutaj są poparte badaniami naukowymi.
Psychologia pieniędzy i inne praktyczne zagadnienia
Psychologia pieniędzy – Morgan Housel
Książka jest objętościowo niewielka, a mimo to ma w sobie naprawdę sporo treści. Rozdziały są krótkie i luźno ze sobą powiązane. Dzięki temu czytanie szło mi naprawdę szybko i czasem wręcz trudno było mi się od książki oderwać (występuje tutaj syndrom „jeszcze jednego rozdziału”). Lektura jest wyjątkowo „cytatogenna”, gdyż autor potrafi bardzo trafnie ubierać w słowa ważne wnioski lub obserwacje poczynione przez innych autorów. O ile zazwyczaj dodaję do recenzji jeden lub dwa cytaty, to tutaj dodam aż 4, gdyż naprawdę trudno było mi się zdecydować co wybrać. Tak naprawdę z każdego rozdziału spokojnie można byłoby wybrać coś wartego przytoczenia.
Paradoks wyboru – Barry Schwartz
Fantastyczna książka o psychologi oraz o tym, jak ludzie dokonują wyborów. Jeśli kiedykolwiek w życiu zdarzyło Ci się dokonać jakiegokolwiek wyboru lub planujesz robić to w przyszłości 😉 to jest to książka dla Ciebie.
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym – Daniel Kahneman
Jedna z najpopularniejszych książek odnośnie psychologii oraz tego, jak działa nasz mózg/umysł. Książka prezentuje dwa systemy myślenia, które istnieją w każdym z nas. Książka dla każdego, kto lepiej chce zrozumieć, czemu myślimy tak jak myślimy.
Grosz do Grosza – Dan Ariely i Jeff Kreisler
Książka o tym, czemu ludzie przeważnie kiepsko sobie radzą z pieniędzmi, napisana ze sporym poczuciem humoru. Mimo luźnego stylu, wszelkie informacje oparte są o badania naukowe. Niech nie zwiedzie Cię tytuł, to bardzo ciekawa książka o psychologii finansów.
Czarny Łabędź – Nassim Nicholas Taleb
Bestsellerowa książka, która spopularyzowała koncepcję czarnych łabędzi (czyli wydarzeń, które miały ogromny wpływ na losy świata, których nikt się nie spodziewał, ale po fakcie wydają się łatwe do wyjaśnienia). Myślę, że mimo że książka jest przydługa, a autor ma trochę za wysokie mniemanie o sobie, jednak jest to lektura warta przeczytania, zwłaszcza jeśli kogoś interesuje szeroko rozumiany temat ryzyka.
Zrozumienie otaczającego nas świata
Factfulness – Hans Rosling
Informacje przedstawiane nam w szkole bywają opóźnione o dobre 20-30 lat w stosunku do rzeczywistości. 20 lat po zakończeniu edukacji nie mamy pojęcia, jak naprawdę wygląda świat. Książka uzupełnia nasze braki w podstawowych informacjach na temat wielu globalnych zagadnień oraz obecnych trendów w zjawiskach zachodzących wokół nas.
Lekcje Historii – Will i Ariel Durant

W „Lekcjach Historii” autorzy porywają się na niemalże szalone wyzwanie, jakim jest streszczenie 5000 lat historii ludzkości na niecałych 100 stronach. Sami twórcy są świadomi wyzwania jakie sobie postawili oraz wiedzą, że musieli się dopuścić pewnych (jak sami to określili) „niebezpiecznych uproszczeń”.
Książka podzielona jest na 12 rozdziałów. Każdy rozdział posiada swój motyw przewodni, temat, który towarzyszył ludzkości od czasów antycznych, a nawet wcześniej. W lekturze znajdziemy takie wątki jak: religia, moralność, ekonomia, rządy itd. W poszczególnych rozdziałach poznamy zwięzłą historię tego, jak dane zagadnienie wyglądało na przestrzeni wieków, aż do lat ’60 XX wieku. Każdy rozdział jest niesamowitą „syntezą syntezy” wiedzy historycznej o danym zagadnieniu i próby uchwycenia pewnych reguł, którymi kierują i kierowali się ludzie.
Sapiens. Od zwierząt do bogów – Yuval Noah Harari
Ponad 100 tys. lat ludzkiej historii zostało zamkniętych w tej obszernej książce. Autor prowadzi nas od prehistorii do teraźniejszości. Pokazuje czego przez wieki dokonała ludzkość i jak staliśmy się dominującym gatunkiem na ziemi. (Polecam także dwie pozostałe książki Harrariego: Homo deus oraz 21 lekcji na XXI wiek, ale moim zdaniem Sapiens jest z nich najlepsza)
Filozofia
Rozmyślania – Marek Aureliusz

Dziennik jednego z najwybitniejszych cesarzy Rzymu, w którym Marek Aureliusz opisuje setki swoich przemyśleń. Jest to najpopularniejsze dzieło stoickie, a sam fakt, że przetrwało prawie 2000 lat sprawia, że musi być w nim coś wyjątkowego. Mimo swojego wieku książka pozostała niezwykle aktualna i warto przeczytania.
Dziennik składa się z setek krótkich przemyśleń autora na temat wielu życiowych trudności oraz wskazówek jak sobie z nimi radzić. Książka jest chyba jednym z najbardziej znanych dzieł myśli stoickiej, chociaż nigdy nie miała nim zostać. Marek pisał sam dla siebie, wytyczając sobie reguły postępowania. Kluczowym przesłaniem jego myśli jest skupianie się na tym, na co ma się wpływ, a nie przejmowanie się tym, na co wpływu się nie ma.
Stoicyzm na Każdy dzień Roku – Ryan Holiday & Stephen Hanselman

Świetna książka jak na co dzień możemy korzystać ze stoickich mądrości, a jednocześnie czerpać z nich dzień po dniu.
„Stoicyzm na każdy dzień roku” podzielony jest na 366 fragmentów, po jednym na każdy dzień roku, przy czym każdy dzień zajmuje nie więcej niż jedną stronę, a czasem nawet mniej. Autorzy dokonali świetnej selekcji myśli filozofii stoickiej. Przede wszystkim postarali się wybierać takie treści, które najłatwiej możemy wykorzystać w codziennym życiu.
„Stoicyzm na każdy dzień roku” przedstawia ponadczasową wiedzę, która sprawdzi się niezależnie od wieku, zawodu, czy sytuacji życiowej czytelnika.
Polecane blogi

Świetnie prowadzony blog o tematyce inwestycyjnej z punktu widzenia polskiego inwestora. Blog zasłynął świetnym cyklem artykułów odnośnie ETF-ów, ale znajdziemy tam o wiele więcej. Gorąca polecam, nie bez przypadku jest on pierwszy na tej liście 🙂

Świetny blog, gdzie Twórca aplikacji System Trader pokazuje różne strategie inwestycyjne, zaprasza ciekawe osoby do wywiadów oraz pokazuje, jak wykorzystać swoje narzędzie do świadomego inwestowania.

Kameralny blog ze sporą ilością analiz o charakterze głównie makroekonomicznym. Jak sama nazwa wskazuje, autor ma “prosty” cel: 10% rocznie i dzieli się pomysłami na to, jak go zrealizować.

Chyba jeden z najbardziej znanych blogów o finansach osobistych w Polsce. Znaleźć tam można niemalże wszystko, a Michał, chyba opisał już każdy możliwy temat. Ogromna skarbnica wiedzy. Mimo, że blog nie jest już rozwijany, to nadal jest źródłem rzetelnej wiedzy o finansach osobistych.

Blog porusza przede wszystkim praktyczne tematy związane z inwestowaniem z punktu widzenia polskiego inwestora.
Marcin Iwuć Finanse Bardzo Osobiste

Blog Finanse Bardzo Osobiste zawiera wiele świetnej jakości treści związanych z finansami osobistymi i inwestowaniem.
Polecane kanały na YouTube

Świetny kanał, gdzie Twórca aplikacji System Trader pokazuje różne strategie inwestycyjne, zaprasza ciekawe osoby do wywiadów oraz pokazuje jak wykorzystać swoje narzędzie do świadomego inwestowania.

Kameralny, ale bardzo sympatyczny kanał na YT. Co miesiąc poznajemy historię rachunku IKE, który inwestuje głównie w polskie spółki dywidendowe.

Kanał zajmuje się głównie analizą polskiego rynku akcji (ale nie tylko). Materiały oparte są o analizę fundamentalną i techniczną. Dodatkowo różnego rodzaju szkolenia i wykłady w tematyce inwestowania.
Praktycznie o pieniądzach
Cotygodniowe zestawienie najważniejszy wiadomości finansowych z danego tygodnia. Kanał porusza też wiele tematów i ciekawostek związanych z rynkami i prowadzeniem biznesu.
Marcin Iwuć – Finanse bardzo osobiste

Kanał Finanse Bardzo Osobiste zawiera wiele świetnej jakości treści związanych z finansami osobistymi i inwestowaniem. Co wtorek live z Marcinem i jego gośćmi z możliwością zadawania pytań. Świetne źródło wiedzy dla każdego.

Kanał prezentujący zagadnienia związane z inwestowaniem na rynku kapitałowym (głównie poprzez fundusze ETF). Szeroki zakres tematyczny, a dodatkowo wielokrotnie zapraszani się goście prezentujący bardziej specjalistyczne tematy.

Wolny Arystokrata prezentuje swój portfel inwestycyjny, który buduje w oparciu o akcje głównie ze Stanów Zjednoczonych. Na kanale zobaczysz też wiele treści o tym jak inwestować w akcje pojedynczych spółek, podanych w bardzo przystępnej formie.
Grupy na Facebooku

Mała społeczność na facebooku skupiona w okół Wolnego Arystokraty oraz mojego bloga Finansowa przygoda. Tylko merytoryczne dyskusje i pytania, które na pewno pozostaną bez odpowiedzi. Jeśli nie lubisz zbyt wielu wiadomość, a jednocześnie masz pytanie związane z finansami lub inwestowaniem, to właśnie grupa dla Ciebie! 🙂
Pasywna Rewolucja – ETF i fundusze indeksowe

Jak nazwa wskazuje, grupa osób zainteresowanych formą inwestowania pasywnego, głównie w oparciu o ETF-y. Dobry poziom merytoryczny oraz często udzielający się administrator.
Finansowa Forteca – Jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój

Grupa dla początkujących w temacie inwestowania. Porusza wiele zagadnień z tematyki inwestowania i finansów osobistych.

Grupa skupiająca się wokół inwestowania dywidendowego, głównie na rynku amerykańskim. Niesamowite źródło wiedzy o inwestowaniu dywidendowym.

Świetna grupa dla fanów inwestowania indeksowego oraz inwestowania z wykorzystaniem ETFów. Jeśli ten temat Ciebie interesuje, to koniecznie warto być na tej grupie. Nie za wiele wpisów, ale wszystkie bardzo pomocne i merytoryczne.
Strony internetowe

Portal oraz forum internetowe poświęcone giełdzie. Informacje bieżące, analizy oraz aktywne forum, czyli wiele elementów, które mogą przydać się w inwestowaniu.

Portal posiadający ogromną ilość danych finansowych odnośnie spółek z warszawskiej giełdy. Sporo tych informacji dostępnych jest za darmo i moim zdaniem warto znać ten portal.

Jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne, to jest to jeden z najlepszy portali internetowych w Polsce w tej tematyce.
Podcasty



Podcast bloga Doradca TV

Fragmenty książek wydawnictwa Maklerska w wersji audio i nie tylko.
Edukacja dzieci

Trampki na giełdzie to fundacja, organizuje mnóstwo akcji, które targetowane są do nastolatków. Dostarcza raporty na temat edukacji najmłodszych, ale nie tylko. Świetne miejsce, aby sprawdzić jak może zainteresować swoje dziecko tematem inwestowania i świata ekonomii.
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Fundacja dba przede wszystkim o organizacje zajęć poszerzających wiedzę na temat finansów i przedsiębiorczości uczniów. Fundacja działa głównie we współpracy ze szkołami. Ich flagową akcją jest coroczny konkurs na młodzieżowe mini przedsiębiorstwo (akcja jest częścią międzynarodowego konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych).
Materiały anglojęzyczne

Amerykański kanał o finansach osobistych prezentujący tematy w bardzo przyjemnej oprawie graficznej.
Ben Filix aka. Common sense Investing

Kanał dla bardziej zaawansowanych inwestorów. Ben prezentuje różne zagadnienia inwestycyjne w oparciu o badania i analizy. Pokrywa wiele różnych tematów, jednak dla początkujących może to być trudniejszy próg wejścia, jednak uważam, że warto go poznać.

Blog poruszający wiele kwestii finansowych na bardzo merytorycznym poziomie. Na stronie znajdziecie materiały związane z ETF-ami, niezależnością finansową. Przekrój tekstów jest spory, a te, które czytałem były bardzo solidnie.

Anglojęzyczny podcast na temat rynków finansowych, inwestowania, a także psychologii i ekonomii. Odcinki trwają dość długo (ponad godzinę), jednak treści są niezwykle wartościowe, a autorzy często zapraszają znanych gości. Dla osób raczej zaawansowanych i z dobrą znajomością angielskiego.