Książka „Inaczej” już w swoim podtytule „Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej” idealnie streszcza jakie tematy porusza w niej autor. Mamy zagłębić się w to, jak realizujemy zadania nie tylko w pracy, ale również w domu, czemu czasem nie możemy się za coś zabrać (prokrastynacja), czemu brakuje nam motywacji lub ciągle coś nas rozprasza. Zapewne żaden z tych problemów nie jest Ci obcy. Autor przestawia wyniki badań naukowych związanych z pracą i motywacją oraz narzędzia, które pomagają rozwiązać wyżej wymienione problemy.

Okładka książki Inaczej

„Inaczej” napisana została przed Radosława Kotarskiego, kojarzonego przede wszystkim z kanału Polimaty na YouTube – fenomenalnej serii krótkich filmów popularnonaukowych. Mimo że kanał przestał być rozwijany, to pozostały na nim świetne materiały, które przyjemnie się ogląda. Niektórym Radek znany może być z telewizji i reklam, jest też autorem dwóch innych książek („Nic bardziej mylnego” oraz „Włam się do mózgu”).

Tym razem autor zabiera nas do świata zadań, deadlinów, KPIów (ang. key performance indicators, a po ludzku mierniki stopnia realizacji danych działań) oraz wielu tematów bardzo powiązanych z pracą m.in. odwlekania wszystkiego na później albo chociażby odpoczynku.

Co moim zdaniem wyróżnia książkę?

Jest to rzetelne ukazanie obecnego stanu wiedzy na temat efektywnego wykonywania obowiązków oraz przedstawienie narzędzi stosowanych przez praktyków. Znaczenie ma tutaj oparcie treści na faktach, a nie na opiniach. Książka posiada obszerną bibliografię, która zajmuje aż 54 strony (sprawdziłem to). Jednak niech to Cię nie przeraża, gdyż fakty naukowe są przedstawione przystępnie i prostym językiem. Ponadto, autor zastosował ciekawy mechanizm. Każdy z rozdziałów podzielony jest na dwie części. Pierwsza część zawiera w sobie fakty i wyniki badań naukowych, do których znajdziemy przypisy. Drugą część stanowią luźne przemyślenia autora i jest ona zazwyczaj krótsza. Obie części są wyraźnie odznaczone, co moim zdaniem sprawdza się naprawdę dobrze.

O czym jest „Inaczej”

Oto kilka przykładów tego, co konkretnie znajdziesz w książce. Jest tu rozdział na temat wewnętrznego zegara biologicznego. Każdy z nas śpi trochę inaczej (mówimy na to chronotyp). Zrozumienie jak poszczególne chronotypy działają oraz jaki typ występuje u nas może nam pomóc zmodyfikować nasz dzień pracy tak, aby być w niej bardziej wydajnym (oczywiście jeśli mamy taką możliwość). Innym przykładem jest cały rozdział odnośnie wszelkiego rodzaju rozpraszaczy przy wykonywaniu pracy. Telefony, mejle, ale nie tylko. Dowiesz się jak sobie z nimi radzić oraz poznasz termin chain of disruption (łańcuch rozpraszania). Jeśli nie wiesz czym on jest, to tym bardziej sięgnij po lekturę 🙂

Cytat z książki Inaczej Radka Kotarskiego

Oczywiście w pozycji tego typu nie może zabraknąć przedstawienia różnego rodzaju narzędzi związanych z planowaniem działań m.in kwadrat Eisenhowera lub metody Getting Things Done (sprawdzający się chociażby w sytuacji gdy dostajemy bardzo dużo mejli). Poznajemy również sprawdzone metody rozkładania pracy w czasie oraz istotne znaczenie przerw i odpoczynku.

Cała książka napisana jest w bardzo dobrym stylu, który określiłbym jako blogowy. Czyta się szybko i przyjemnie. Znajdziemy w niej sporo grafik oraz schematów obrazujących to, o czym pisze autor. Bardzo ładnie wykorzystane są marginesy, gdzie wstawione zostały zabawne wtrącenia lub małe grafiki. Jeśli komuś to przeszkadza, to można je zignorować, ale dla mnie jest to fajne urozmaicenie treści. Sprawiające, że książka wydaje się bardziej „interaktywna”.

Czy warto przeczytać „Inaczej”?

Książka Inaczej Radek Kotraski cytat

Czy zdarzyło Ci się kiedyś pracować? Choć raz miałeś plan zrealizować jakieś przytłaczająco rozbudowane zadanie lub brakowało Ci motywacji do rozpoczęcia działania? Jesteś przepracowany/zmęczony i szukasz pomocy? Jeśli odpowiadasz twierdząco na którekolwiek z tych pytań, to śmiało sięgnij po tę książkę. Nie jest zbyt długa, raptem 270 stron (w tym obrazki), a wykorzystując choć jedną wskazówkę autora, możesz poprawić jakoś pracy i życia na wiele lat. Oczywiście nie da się zastosować wszystkich wskazówek, bo niektóre metody się wykluczają. Warto je jednak poznać i wybrać te, które najbardziej Ci pasują. Nawet jeśli nie wdrożysz żadnej z metod, to może chociaż zastosujesz wskazówki związane z unikaniem rozpraszaczy lub poprawisz jakość przerw i wypoczynku po pracy, co i tak przełoży się na ogólną poprawę Twojej jakości życia.

Książka moim zdaniem warta polecenia niemalże każdemu, niezależnie od wykonywanej pracy. Jest to pigułka wiedzy poruszająca wprawdzie wiele zagadnień, ale na tyle szczegółowo, że można je wdrożyć samodzielnie w praktyce.

Disclaimer

Książka nie jest pseudo-coachingowym stekiem haseł o tym, że wystarczy myśleć o sukcesie, a wtedy sam się ziści lub innego tego typu bzdury. Nie jest to książka, która ma Cię motywować, abyś wspinał się na jakieś abstrakcyjne szczyty drabiny sukcesu lub krzyczał do lustra „jesteś zwycięzcą”. „Inaczej” traktuje temat pracy oraz wydajności w sposób tak naukowy, jak to tylko możliwe. Więc jeśli obawiasz się coachingowego bełkotu, to spokojnie, w tej książce jest inaczej.