Ponad połowa populacji Polski w 2019 roku nie przeczytała ani jednej książki1. Tempo obecnego świata wydaje się być tak duże, że dla niektórych przeczytanie chociażby jednej książki rocznie jest wzywaniem, a przecież czytanie po jednej stronie dziennie jest bardzo niewygodne. Otóż nie! Wystarczy mieć odpowiednią książkę do tego typu wyzwania. „Stoicyzm na każdy dzień roku” jest właśnie taką lekturą.

Stoicyzm na każdy dzień roku recenzja
Okładka Polskiego wydania od OnePress. Książka w niedużym formacie świetnie nadająca się także do zabrania w podróż.

Książka autorstwa Rayana Holidaya oraz Stephana Hanselmana zabiera nas w świat filozofii stoickiej. Każdego dnia autorzy serwują nam cytat z dzieł Seneki, Marka Aureliusza, Epikteta oraz innych antycznych stoików. Pod każdym cytatem znajdziemy krótki opis, pozwalający nam lepiej go zrozumieć lub przykład współczesnej sytuacji, w której można wykorzystać starożytną mądrość i doświadczenie.

„Stoicyzm na każdy dzień roku” podzielony jest na 366 fragmentów, po jednym na każdy dzień roku, przy czym każdy dzień zajmuje nie więcej niż jedną stronę, a czasem nawet mniej. Autorzy dokonali świetnej selekcji myśli filozofii stoickiej. Przede wszystkim postarali się wybierać takie treści, które najłatwiej możemy wykorzystać w codziennym życiu.

Twórcy zachęcają, aby czytać książkę po jednej stronie dziennie. Czytanie ma być pewnym procesem. Ma to być podróż pozwalająca czytelnikowi zmienić sposób myślenia, a tego nie da się dokonać w ciągu jednego czy dwóch dni. Jeśli książkę będziemy faktycznie czytać zgodnie z zaleceniami autorów, to sprawdzi się ona fenomenalnie. Natomiast jeśli ktoś chciałby przeczytać całą książkę „ciurkiem”, to zdecydowanie to odradzam – lektura traci wtedy cały sens.

„Stoicyzm na każdy dzień roku” przedstawia ponadczasową wiedzę, która sprawdzi się niezależnie od wieku, zawodu, czy sytuacji życiowej czytelnika. Trudności życia codziennego dwa tysiące lat temu, mimo pozornie zupełnie innego świata, sprowadzały się do podobnych rozterek jakie mamy obecnie. Rozwiązania wypracowane wtedy sprawdzają się również dziś.

Stoicyzm Seneka cytat

Mój kontakt ze książką „Stoicyzm na każdy dzień roku”

Sam czytałem książkę właśnie po jednej stronie dziennie i mam wrażenie, że wpłynęła ona na mnie pozytywnie. Oczywiście nie zapamiętałem wszystkiego, jedne cytaty trafiły do mnie bardziej, a inne trochę mniej. Zawsze jednak czułem, że warto poświęcić 2 minuty, aby przeczytać myśl na kolejny dzień. Teraz do książki powracam ponownie długiej przerwie i mam wrażenie, że kolejne mini-rozdziały czyta mi się jeszcze lepiej.

Pozycja ta trafiła w moje ręce lata temu w wersji angielskiej i była to pierwsza lektura na temat stoicyzmu, którą przeczytałem. Wywarła ona na mnie ogromne wrażenie i faktycznie dała mi wiele wskazówek na temat tego, czym można kierować się w życiu. Stała się dla mnie wstępem w wędrówce do poznawania oryginalnych tekstów stoików. Mam nadzieję, że dla Ciebie będzie tym samym. Książkę polecam absolutnie każdemu.

Jeśli jesteś zabiegany/a i uważasz, że nie masz czasu czytać, to podejmij wyzwanie i zacznij od tej książki, a na pewno nie będziesz żałować.

Stoicyzm Seneka cytat

Chcesz poznać więcej myśli stoickiej? Zapoznaj się z recenzją najbardziej wpływowego dziennika w dziejach – Rozmyślań Marka Aureliusza.

Źródła:

  1. Badanie czytelnictwa 2020, informacja ze strony gazetaprawna.pl data dostępu 29 maja 2022.