cashback oszczędzanie na zakupach online

Zastanawiałem się, czy poruszać ten temat, ale chyba warto to zrobić, bo mimo że serwisy dające cashback istnieją na polskim rynku już od wielu lat, to nadal nie każdy z nich korzysta. Moim zdaniem należy to zmienić. Korzystanie z cashbacku oraz kodów rabatowych przy zakupach online to prosty i szybki sposób na drobne oszczędności przy zakupach. Jeśli nie korzystasz z cashbacków, albo w ogóle nie wiesz czym są – to jest wpis dla Ciebie.

Istnieje kilka sposobów na oszczędzanie podczas robienia zakupów online. Najprostsze z nich to:

  1. Korzystanie z programów cashback: zwróć uwagę na serwisy oferujące cashback i wybieraj te, które współpracują z Twoimi ulubionymi sklepami internetowymi.
  2. Wyszukiwanie kodów rabatowych: przed dokonaniem zakupu, sprawdź czy nie ma dostępnych kodów rabatowych, które możesz wykorzystać podczas finalizacji zamówienia.
  3. Porównywanie cen: przed dokonaniem zakupu, porównaj ceny produktów w różnych sklepach internetowych, aby upewnić się, że kupujesz je w najlepszej cenie.
  4. Subskrypcja newsletterów: zarejestruj się na listę mailingową swoich ulubionych sklepów internetowych, aby otrzymywać informacje o promocjach i rabatach (czyli często kodów rabatowych do stosowania w punkcie 2).

Wiem, że są to banalne pomysły, jednak naprawdę warto z nich skorzystać, żeby regularnie oszczędzać. Co najlepsze, punkty od 1 do 3 można w bardzo łatwy sposób automatyzować z wykorzystaniem odpowiednich wtyczek do przeglądarek. Większość serwisów oferuje takie wtyczki (lub aplikacje na telefon) informujące nas przy wejściu na stronę dowolnego sklepu, czy dany serwis z nim współpracuje.

Jak Ty oszczędzasz robiąc zakupy online? Jeśli masz swoje sprawdzone tricki tańsze zakupy i chciałbyś się nimi podzielić, to proszę napisz w komentarzu. Może sam nie korzystam z rozwiązań, które dla Ciebie są oczywiste i dają sprawdzone korzyści?

Czym jest cashback?

Cashback to rodzaj programu lojalnościowego, w którym klienci otrzymują zwrot części wydanych pieniędzy w formie gotówki lub rabatu na kolejne zakupy. Można go otrzymać przy dokonywaniu zakupów w sklepach internetowych lub stacjonarnych, korzystając z karty kredytowej, specjalnej aplikacji lub nawet linku (tutaj skupimy się na zakupach przez internet). Cashback jest często używany jako narzędzie marketingowe przez sprzedawców, aby zachęcić klientów do dokonywania zakupów i zwiększyć ich lojalność.

Niektóre serwisy zarabiają na tym, że polecają klientowi dany sklep, a następnie otrzymują część prowizji od transakcji tego klienta. W ten sposób działa ogromna ilość reklam w internecie, ale także różnego rodzaju stron typu porównywarki cen, rankingi itp. itd. Jednak z czasem pojawiła się inna grupa serwisów, która prowizji otrzymanej od sklepu nie zachowuje w całości dla siebie, a zwraca jej cześć klientowi – tym właśnie jest cashback. Pośrednik zwraca Ci część prowizji, którą otrzymał od sklepu. Jest to sytuacja win-win dla Ciebie i pośrednika. Ty najczęściej tej prowizji i tak byś nie otrzymał i zapłaciłbyś pełną cenę w danym sklepie. Dla pośrednika to też jest „zwycięstwo”, gdyż daje mu szansę zachęcić więcej osób do skorzystania z jego polecenia przy zakupach w danym sklepie.

Aplikacje cashback, o których wspominam we wpisie oferują albo wtyczkę do przeglądarki albo aplikację mobilną.

Ile można zarobić na cashbacku?

Jest to bardzo trudne do oszacowania. Zazwyczaj cashback ze sklepów online waha się między 1%-3%. Choć wydaje się to niewiele i od każdego zakupu dostajemy często jedynie kilkadziesiąt groszy lub parę złotych, ale kwoty te bardzo szybko potrafią się skumulować do kilkudziesięciu złotych. Dodatkowo, wiele serwisów oferuje często bonusowy cashback przez ograniczony czas. W takim wypadku można często zgarnąć cashback nawet między 5%-10%. Wyższe cashbacki zazwyczaj są ograniczone do bardzo konkretnych ofert lub kategorii produktów, więc mnie osobiście jeszcze nigdy nie udało się z takowego skorzystać. Poniżej możesz spojrzeć na przykładowe cashbacki (w tym akurat przypadku na bazie serwisu letyshops).

cashback różne stawki na przykąłdzie letyshops

Wybierając dany cashback często można zobaczyć bardzo wysokie stawki procentowe, jednak zazwyczaj dotyczy on niewielkiej grupy produktów, pozostałych dotyczy standardowe 1%-3%, dlatego czasem można się trochę rozczarować. Bywają też cashbacki powitalne za pierwszy zakup w danym sklepie. Wtedy zazwyczaj możesz liczyć na większy zwrot.

Trzeba uważać i czytać mały druczek. Czasem wyświetlany duży cashback dotyczy tylko nowych klientów lub konkretnego asortymentu. Faktyczny cashback może być dużo niższy niż ten wyświetlany na stronie głównej.

Możesz oszacować, ile jesteś w stanie zarobić korzystając z programów cashback, biorąc pod uwagę swój budżet i częstotliwość zakupów. Jednak pamiętaj, że zarabianie pieniędzy za pośrednictwem programów cashback jest długoterminowe i wymaga najczęściej regularnych zakupów.

Ile może zaoszczędzić przeciętny Kowalski?

Choć procentowo cashbacki wydają się małe, to jednak zauważ, że czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo wydajemy przez internet. Zakup nowej lodówki lub piekarnika przez internet za kilak tysięcy złotych? Wynajęcie noclegu na Booking.com za kilkaset złotych? Okazyjny zakup czegokolwiek na Allegro? Na każdym takim zakupie masz szansę zaoszczędzić kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych. W ciągu roku może dać to naprawdę namacalną kwotę. Trudno oszacować ile przeciętny Polak wydaje w internecie, tutaj występują bardzo duże skrajności – 10% nie wydaje prawie nic, a 10% ponad 500 zł miesięcznie.

Według raportu „Jak Polacy korzystają ze sklepów internetowych: Zwyczaje e-zakupowe Polaków 2021” jedna trzecia Polaków wydaje co najmniej 300 złotych miesięcznie na zakupy online. Podkreślam: co najmniej. Szacując nawet bardzo przeciętny cashback w wysokości 2%, daje to oszczędność 72 zł. Często można też zgarnąć lepszą ofertę cashbackową, a i średnia kwota 300 zł miesięcznie dla wielu może wydać się bardzo niska, bo sami wydają o wiele więcej.

Na podstawie innego raportu: „Ecommerce w Polsce 2022” od IAB Polska, na sam sprzęt RTV/AGD przeciętny Polak wydaje w Internecie w ciągu 6 miesięcy ponad 1300 złotych, a do tego ponad 900 zł na telefony oraz meble. Takich zakupów nie robimy wprawdzie często, to jednak takie sytuacje się zdarzają i warto o nich pamiętać, a dodatkowo zbierać niewielkie kwoty z mniejszych zakupów.

Czy cashbackom można zaufać?

Zdecydowanie tak. Ja i moja żona nieraz wypłacaliśmy bez problemu pieniądze z tego typu programów. Poniżej wrzucam przykład kilku oczekujących transakcji do potwierdzenia. Jak widać, mimo że niektóre to zwroty raptem kilku groszy, to przy trafieniu promocji można zaoszczędzić dobre kilka złotych na jednym zakupie. Biorąc pod uwagę, że zazwyczaj aktywacja cashbacku (za pomocą wtyczki) zajmuje jakieś 5 sekund, to otrzymanie nawet kilkunastu groszy bądź paru złotych jest moim zdaniem tego warte.

Faktyczne cashbacki na moim koncie w letyshops. Jak widzisz, nie zawsze udaje się zgarnąć bonusu za polecenie 😉

Możliwość synergii między serwisami cashbackowymi . Po pierwsze, rejestrując się w kilku serwisach i korzystając z kilku wtyczek możemy mieć większą szansę trafienia na cashbackową promocję i zgarnięcia zwrotu czasem o kilka procent większego. Niektóre serwisy oprócz samego cashbacku udostępniają kody rabatowe, które można dodatkowo wykorzystać przy zamawianiu. 

Cashback i kod promocyjny razem
Możesz korzystać z wielu systemów cashbackowych i łączyć je razem, np. korzystać z kodów rabatowych AleRabata z cashbackiem w innym serwisie. Tutaj przykład kodu z AleRabata oraz cashbacku z Refundera.

Jest też inna strategia. Niektóre serwisy nagradzają lojalność. Taką opcję oferuje Letyshops, który wprowadził pewne poziomy konta, wzrastające wraz z ilością zakupów za ich pośrednictwem. Im wyższy poziom (status) konta, tym większy procentowy cashback otrzymujemy. Samemu trzeba ocenić, co się bardziej opłaca.

Poniżej będę pisał o serwisach oferujących cashback przelewem na konto bankowe lub paypal bez rabatów czy zwrotów w postaci jakichś walut sklepowych – po prostu kasa wraca do nas. Warunkiem jest zazwyczaj uzbieranie w serwisie odpowiedniej minimalnej kwoty (nie możesz wypłacić np. 70 gr).

Polecane serwisy

Uwaga – linki partnerskie poniżej – korzystając z nich zawsze zgarniesz jakiś bonus rejestracyjny, zatem win-win dla nas obojga 🙂

Oczywiście korzystanie ze wszystkich tych serwisów jest całkowicie bezpłatne.

Poniżej podam kilka przykładów takich serwisów, ale osobiście uważam, że wystarczy wybranie jednego lub dwóch programów. Nie należy przekombinować z ilością wtyczka lub aplikacji 🙂

Letyshops

Letyshops to jeden z popularnych serwisów oferujących cashback w Polsce. Serwis pozwala zaoszczędzić pieniądze podczas zakupów online poprzez zwrot części wydanych pieniędzy. Letyshops współpracuje z wieloma sklepami internetowymi, w tym z niektórymi największymi i najbardziej znanymi markami. Ja osobiście korzystam z niego najczęściej i robię to to od paru lat, a nigdy nie miałem z nim problemów.

Zalety korzystania z Letyshops, to przede wszystkim spora liczba sklepów w Polsce (ponad 500) oraz sprawnie działająca wtyczka (choć czasem podrzuca jakieś zbyteczne powiadomienia). Dodatkowo bardzo często serwis oferuje bonusowo powiększone cashbacki i nigdy jeszcze się na nim nie zawiodłem. Wypłata zgromadzonych środków jest możliwa po uzbieraniu min. 20 zł.

Po zarejestrowaniu się z mojego linku i dokonaniu zakupu w dowolnym sklepie partnerskim za minimum 70 zł w ciągu 30 dni otrzymasz dodatkowe 10 zł od letyshops.

AleRabat

AleRabat jest kolejnym serwisem oferującym cashback w Polsce. Współpracuje z wieloma sklepami internetowymi (ponad 1000 sklepów w Polsce), umożliwiając zakupy z dużymi zniżkami. Po dokonaniu zakupu, AleRabat zwraca część pieniędzy użytkownikowi, który może je wypłacić na swoje konto bankowe. Wtyczka AleRabata jest bardzo fajna, gdyż posiada opcję sugerowania kodów rabatowych. Nie zawsze takowe się znajdą lub działają, ale zawsze warto spróbować. Wtyczka daje też możliwość monitorowania ceny produktu w czasie (niestety tylko w niektórych sklepach). Jeśli planujemy jakiś zakup, możemy sobie taki monitoring ustawić i wtedy, jeśli w sklepie pojawi się promocja, będziemy w stanie stwierdzić, czy czy jest ona prawdziwa czy nie.

Po zarejestrowaniu się z mojego linku i dokonaniu zakupu za minimum 70 zł w ciągu 30 dni otrzymasz dodatkowe 10 zł od AleRabata (tak samo jak w przypadku letyshops).

AleRabat oprócz klasycznego cashbacku oferuje także możliwość sprawdzenia cen produktów w niektórych sklepach oraz podpowiada kody rabatowe.

NetPocket

Moim zdaniem dużo mniej intuicyjny serwis od dwóch podanych powyżej. Nalicza punkty, które następnie są przeliczane na złotówki, co jest trochę mało intuicyjne. Posiada też dodatkowe narzędzia dla twórców internetowych. Jednak mimo swojej, że tak to ujmę, dziwności oferuje często dość wysokie stawki cashbacku, z moich obserwacji czasem wyższe niż w Letyshops i AleRabat, więc tym może Cię skusić. Dodatkowo NetPocket nie przepada za Adblockiem, więc jeśli macie zainstalowanego Adblocka w swojej przeglądarce, to NetPocket raczej odpada.

Po zarejestrowaniu się z mojego linku i dokonaniu jednego zakupu w dowolnym sklepie partnerskim w ciągu 90 dni (oraz zapisaniu się do newslettera w ciągu 90 dni – niestety jest to warunek konieczny), otrzymasz dodatkowe 20 zł od NetPocket.

Refunder

Rejestracja wymaga podania numeru telefonu oraz sporej liczby danych osobowych, które zazwyczaj nie są wymagane w innych serwisach, natomiast wypłata na rachunek bankowy możliwa jest już po uzbieraniu w serwisie jedynie 25 złotych.

Po zarejestrowaniu się z mojego linku i uzbieraniu cashbacku łącznie na minimum 15 zł, otrzymasz dodatkowe 10 zł od Refundera.

Honey – dla kupujących w zagranicznych sklepach

Honey to zagraniczny cashback, który kilka lat temu został kupiony przez paypal. Głównie przydaje się do korzystania z zagranicznych sklepów i zwłaszcza wtedy warto posiadać jego wtyczkę. Dodatkowo program podpowiada także kody rabatowe.

Poleć swój cashback

Znasz inny, godny zaufania serwis oferujący cashback lub kody rabatowe? Super, podziel się z nami linkiem w komentarzu, a chętnie zarejestruję się w programie z Twojego polecenia. (Co zapewne nam obojgu się opłaci 😉 Jeśli mi się spodoba, dodam go, aby inni też mogli z niego skorzystać.

Podsumowanie

Uważam, że korzystanie z wtyczek lub aplikacji do cashbacku to obecnie rozwiązanie must have dla każdego kupującego w internecie. Po kilkuminutowej rejestracji możemy praktycznie bez wysiłku zbierać cashbacki z różnych sklepów, a wtyczki w przeglądarce sprawdzą, czy możemy akurat zrealizować jakiś cashback lub czy jest dostępny jakiś kod rabatowy dla danego sklepu.

Trend jest jednoznaczny: z roku na rok rynek e-commerce (czyli zakupy przez internet i telefon) rośnie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zapewne wszyscy będziemy kupować coraz więcej przez internet, dlatego warto próbować optymalizować te wydatki. Moim zdaniem cashback jest jedną z najłatwiejszych opcji, żeby to robić. Jeśli masz swoje wskazówki, jak kupować taniej przez internet, to proszę podziel się tym z innymi.  

Zdaję sobie sprawę, że wpis nie jest odkrywczy, ale może ktoś z czytelników nie znał lub nie korzystał z tego rozwiązania. Warto je sprawdzić, bo rocznie można w ten sposób zaoszczędzić dobre kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych.