wymiany walut w BOSSA

Bardzo częstym pytaniem w na forach internetowych jest kwestia wymiany walut w biurze maklerskim Banku Ochrony Środowiska (BOSSA). Ma to szczególne znaczenie gdy korzystamy z kont IKE i IKZE, gdzie wpłata musi być dokonywana w złotówkach. Chcąc więc inwestować na rynkach zagranicznych w ramach tych kont, przewalutowanie musi nastąpić za pośrednictwem domu maklerskiego.

Opcja przewalutowania nie jest zbyt wyeksponowana w serwisie BOSSA, lecz wiedząc gdzie szukać, każdy bez problemu może dokonać wymiany. Poniżej zaprezentuję super szybką instrukcję przewalutowania środków w BOSSA w pięciu krokach. Następnie przyjrzymy się, dlaczego warto to zrobić samodzielnie.

Jak wymieniać waluty w DM BOŚ?

Jeśli masz dostęp do rynków zagranicznych, Twój domyślny ekran zapewne wygląda tak, jak na poniższym obrazku. Upewnij się, że masz dostęp do rynków zagranicznych. Jeśli posiadasz wiele rachunków w BOSSA, sprawdź, czy jesteś na odpowiednim koncie (w lewym dolnym menu aktywny rachunek ma kolor zielony, a jego numer widzisz też w prawym górnym rogu – naprawdę nie sposób się pomylić).

konto maklerskie w bossa pulipit

1. Udaj się do zakładki Dyspozycje na pasku głównym

konto maklerskie - wymiany walut w BOSSA

2. Następnie w menu po lewej stronie kliknij Inne. Pojawią się wnioski do wybrania. Z wniosków należy wybrać „Dyspozycje wymiany walutowej” – tak jak widać poniżej

konto maklerskie w bossa jak wymienić waluty

3. Dyspozycja wymiany walutowej jest dość intuicyjna. Widzimy, którego rachunku dotyczy wymiana walut (zawsze lepiej dwa razy to sprawdzić!). Następnie w odpowiednim polu wpisujemy kwotę do wymiany i określamy jaką parę walutową chcemy wymienić.

Poniżej znajduje się wiele informacji na temat tego, jak dokonywana jest wymiana oraz informacje o prowizjach. W BOSSA dokonywałem już wielokrotnie przewalutowań i nigdy tej prowizji nie zapłaciłem. Dotychczas istniała promocja – do 3 bezpłatnych przewalutowań w roku na danym rachunku – broker zawsze dokonywał przewalutowania po bieżącym kursie rynkowym bez prowizji. Jednakże obecnie w cenniku BOSSA nie mogę znaleźć informacji o promocji, dlatego lepiej liczyć się z koniecznością zapłaty prowizji.

W DM BOŚ można inwestować na rynkach zagranicznych w czterech walutach: PLN, USD, EUR, GBP.

konto maklerskie w bossa jak wymienić waluty

4. Otrzymujemy potwierdzenie złożenia dyspozycji i czeka ona na realizacje.

konto maklerskie w bossa jak wymienić waluty

5. Odbieramy telefon od brokera i potwierdzamy kurs wymiany. Dopiero po tym telefonie przewalutowane środki trafią na nasz rachunek.

Chociaż bank obiecuje, że dyspozycje złożone do 15:30 będą realizowane tego samego dnia, to może się zdarzyć że telefon otrzymamy dopiero następnego dnia rano. Należy cierpliwie czekać, a ewentualny problem zgłosić po 24h od złożenia dyspozycji – ja osobiście nigdy takowego nie miałem.

Brawo! Dokonałeś wymiany, teraz możesz zawierać transakcje na rynkach zagranicznych także w USD, EUR i GBP. 

Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej to poniżej podaję też link do oficjalnego FAQ domu maklerskiego odnośnie składania zleceń zagranicznych.

Jeśli masz jakieś pytania możesz napisać je w komentarzu.

Po co przewalutować środki przed zakupem?

Wiesz już, jak złożyć dyspozycje wymiany walut. Pozostaje pytanie po co to robić, skoro zakupów możesz dokonywać również w PLN (wtedy przewalutowanie następuję automatycznie). Moim zdaniem istnieją 3 dobre argumenty za przelutowywaniem:

1. Łatwiej złożyć zlecenie. Pozbywamy się niewiadomej w postaci kursu walutowego. Gdy składamy zlecenie na rynkach zagranicznych w złotówkach, nie wiadomo kiedy dojdzie do transakcji – może to być od razu, tego samego dnia albo (po ustawieniu zalecenia z terminem wygaśnięcie) nawet wiele dni później. Nie wiemy jaki dokładnie będzie kurs walutowy w momencie dokonywania transakcji.

Poniżej widzimy przykład, w którym chcemy nabyć ETF notowany w euro. Na pierwszym obrazku widać walutę rozliczeniową PLN. Pojawia się wtedy kurs blokady (na środku obrazka). Broker zakłada, że jest to hipotetyczny kurs, po którym może dojść do wymiany. Nie jest to kurs rynkowy, ani kurs po którym faktycznie dojdzie do transakcji. Kurs ten ma stanowić pewien margines bezpieczeństwa – jeśli kurs walutowy zmieni się na Twoją niekorzyść, to i tak będziesz mógł dokonać transakcji. W ten sposób mając na koncie np. 10 tys. złotych, efektywnie będziesz mógł kupić instrumenty za 9,5 tys. złotych.

konto maklerskie w bossa jak wymienić waluty

Wybierając walutę rozliczenia EUR dla instrumentu w EUR, nie ma już kursu blokady, gdyż omijamy tutaj element przewalutowania środków. Możesz określić dokładną ilość instrumentów, które chcesz nabyć i mogą one stanowić równowartość posiadanych na rachunku środków co do grosza/centa (oczywiście wliczając też prowizje 🙂

konto maklerskie w bossa jak wymienić waluty

2. Instrumenty będą wykazywane w BOSSA w walucie zakupu. Ma to znaczenie chociażby przy ETFach, które wypłacają dystrybucje. Odsetki/dywidendy/dystrybucje trafią na konto w walucie, w której dokonano zakupu, czyli mogą zostać objęte automatycznym przewalutowaniem. Co więcej, w podsumowaniu wartość instrumentów i ich cena będą podawane w walucie zlecenia. Jeśli kupimy ten sam instrument raz za złotówki, a raz za inną walutę, wtedy będzie on prezentowany osobno. Przykład poniżej.

konto maklerskie w bossa jak wymienić waluty

3. Szansa zaoszczędzenia na prowizjach. W sytuacji sprzedaży instrumentu, środki trafią na rachunek w walucie, która była wykorzystana przy zakupie, zatem jeśli kupiliśmy ETF notowany w euro za euro, to po sprzedaży trafia do nas również euro. Gdybyśmy ten sam ETF kupili za złotówki, to po sprzedaży środki zostałyby przewalutowane automatycznie do złotówek. Moim zdaniem kupowanie w walutach zagranicznych jest wygodne, gdyż po sprzedaży nie musimy martwić się prowizją za ponowne przewalutowanie z PLN na inną walutę. Koszt samego przewalutowania nie jest wprawdzie jakiś ogromny (albo zazwyczaj jest ono wręcz darmowe), to jednak zawsze lepiej próbować go uniknąć.

Mam nadzieję, że ten mini poradnik się przydał. W razie problemów daj znać w komentarzu, a ja postaram się pomóc. Jeśli znasz też inne benefity lub wady wynikające z przewalutowania to też koniecznie się z nami podziel.