Złoto od wieków przyciąga uwagę ludzi jako źródło wartości, ochrony przed inflacją i forma inwestycji. Obecny, rozbudowany system finansowy, który pozwala nam na ekspozycję na złoto (korzystać ze zmiany jego ceny) bez konieczności posiadania fizycznie bulionów i sztabek. Początkujący inwestorzy, którzy chcą włączyć złoto do swojego portfela, stoją przed dylematem: jak lepiej inwestować w złoto, za pomocą instrumentów finansowych, czy też formie fizycznej?
W złoto możemy obecnie inwestować chociażby za pośrednictwem funduszy ETC – ang. exchange traded commodity, które przy naprawdę minimalnych kosztach zarządzania oferują nam ekspozycję na ten szlachetny metal. Co przemawia za taka formą inwestowania?
Zalety inwestowania w złoto poprzez instrumenty finansowe:
- Podzielność i łatwość nabywania złota za mniejsze kwoty. Zazwyczaj nabywanie złota fizycznego ma sens jeśli chcemy kupić co najmniej jedną uncję np. jednouncjową monetę, co ma ograniczyć wartość prowizji. Przy mniejszym portfelu łatwiej inwestować w złoto za pośrednictwem produktów finansowych – można dzięki temu zacząć nawet od 100 zł.
- Płynność i łatwość transakcji. Mając złoto w postaci ETC lub innego instrumentu, w dowolnym niemalże momencie możemy je kupić albo sprzedać bez wychodzenia z domu. Dodatkowo zawsze mamy pewność, że sprzedamy/kupimy złoto po bieżącej cenie rynkowej.
- Łatwość przechowywania. A propos wychodzenia z domu, złoto fizyczne musimy gdzieś przechowywać, czy to w domu czy w skrytce bankowej (która też kosztuje). Zatem złoto w postaci niefizycznej ma tutaj przewagę.
- Mniejsze koszty. Zazwyczaj kupując złoto bezpośrednio na rynku finansowym, zapłacimy mniejszą prowizję niż przy złocie fizycznym.
Jak wynika z powyższych punktów obracanie złotem „wirtualnym” jest naprawdę wygodne, przynajmniej dla mnie. Oczywiście, złoto fizyczne też ma swoje zalety, ale zawsze jest to coś za coś. Jeśli ktoś chce korzystać ze złota tylko do dywersyfikacji portfela, to dla mnie złoto niefizyczne wydaje się wygodniejsze, ale kwestia preferencji. Złoto w wersji materialnej może zapewnić pewien komfort psychiczny w przypadku zawirowań rynkowych, gdyż zawsze swoje złote buliony i monety można dotknąć i zobaczyć.
Czy warto posiadać złoto w swoim portfelu inwestycyjnym lub też budować długoterminowe oszczędności za pomocą tego aktywa? To osobny, bardzo długi temat. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak złoto radziło sobie z inflacją w ciągu ostatnich 5 dekad oraz czy faktycznie jest to uniwersalne aktywo na każdy czas, to zapraszam do przeczytania fragmentu o złocie we wpisie: Jak pokonać inflację.
Podsumowanie
Niezależnie od tego, czy wolimy złoto w wersji papierowej, czy też fizycznej, inwestowanie w złoto może być dla inwestorów atrakcyjną opcją ze względu na jego potencjał do ochrony majątku przed inflacją oraz do dywersyfikacji portfela. Należy pamiętać, że niezależnie od formy naszej inwestycji, cena złota i tak ustalana jest na rynkach finansowych i jego bieżąca wycena będzie zależeć od zawirowań i wahań na globalnych rynkach złota. Bez względu na to, czy wybierzesz złoto fizyczne czy instrumenty finansowe, ważne jest, aby zrozumieć związane z tą formą inwestycji korzyści i potencjalne ryzyka (pomoże Ci w tym wpis: Jak ocenić swoją skłonność do ryzyka).