FAQ

pytania związane z finansami osobistymi

Jest to zbiorcza strona zawierająca odpowiedzi na często zadawane pytania związane z finansami osobistymi i inwestowaniem. Poniżej znajdziesz wiele wpisów, w których w 2 minuty lub mniej możesz przeczytać moje odpowiedzi na konkretne pytanie.

Na grupach dyskusyjnych bardzo często przewijają się bardzo podobne pytania. Zwykle nie są one trudne, ale odpowiedź na nie wymaga trochę więcej niż odpisanie komuś jednym zdaniem. Dlatego powstała seria: „Odpowiedź w 2 minuty lub mniej”, gdzie szybko możesz zapoznać się z odpowiedzią na nurtujące pytania.

Dotychczas w serii ukazały się:

wybór dobrego IKE

Czy wybrałem/am dobre IKE?

Na grupach dyskusyjnych często przewijają się posty, których autorzy dzielą się wątpliwościami na temat swojego IKE. Założyli je w instytucji A, jednak potem dowiedzieli się, że instytucja B ma korzystniejszą ofertę lub w ogóle inna forma prowadzenia tego konta byłaby dla nich lepsza. Jeśli sam też jesteś w takiej sytuacji i zastanawiasz się, czy aby na pewno założyłeś najlepsze możliwe IKE, to już śpieszę z odpowiedzią. Wyjaśnijmy sobie na początku jedną fundamentalną rzecz. Założenie IKE nigdy nie jest błędem. Nieważne w jakiej formie, bo najistotniejsze jest to, że samo konto zostało otwarte. Super, że wiesz o jego istnieniu i już…

Czytaj dalej

Dlaczego warto inwestować w złoto „papierowe” (niefizyczne)?

Złoto od wieków przyciąga uwagę ludzi jako źródło wartości, ochrony przed inflacją i forma inwestycji. Obecny, rozbudowany system finansowy, który pozwala nam na ekspozycję na złoto (korzystać ze zmiany jego ceny) bez konieczności posiadania fizycznie bulionów i sztabek.  Początkujący inwestorzy, którzy chcą włączyć złoto do swojego portfela, stoją przed dylematem: jak lepiej inwestować w złoto, za pomocą instrumentów finansowych, czy też formie fizycznej?
Czytaj dalej
czy inwestowanie w REITy jest alternatywą do inwestowania w nieruchomości

Czy inwestowanie w REITy jest alternatywą do inwestowania w nieruchomości?

Doprecyzuję odrobinę tytułowe pytanie: Czy inwestowanie w REITy jest sensowną alternatywą do inwestowania w nieruchomości, kiedy środki na zakup fizycznej nieruchomości są niewystarczające? Zacznę od wyjaśnienia, czym właściwie jest REIT. REIT (ang. real estate investment trust) to rodzaj specjalnego funduszu, który zajmuje się generowaniem dochodów z wszelkiego typu nieruchomości oraz dzieleniem się z posiadaczami jednostek funduszu przychodami z tych inwestycji.
Czytaj dalej

Czym jest Shrinkflacja?

Shrinkflacja, znana też jako „efekt pomniejszania się”, odnosi się do sytuacji, w której producenci zmniejszają rozmiar lub ilość produktów, jednocześnie utrzymując cenę na niezmienionym poziomie Termin pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: to shrink, czyli kurczyć się i inflation, czyli inflacja. Innymi słowy, otrzymujemy mniej produktu za tę samą cenę. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w sektorze spożywczym i obejmuje produkty takie jak paczki chipsów, batoniki, czekolady, opakowania kawy czy puszki napojów (oraz jak widać płyny do płukania).
Czytaj dalej
jak oszacować maksymalne obsuniecie kapitału

Jak oszacować maksymalne obsunięcie kapitału?

Tworząc własne portfele inwestycyjne bardzo często kierujemy się oczekiwaną stopu zwrotu, czyli spodziewanym zyskiem. Do tego dodaje się często zmienność, które ma obrazować ryzyko portfela. Jednak innym istotnym parametrem ryzyka jest maksymalne obsunięcie kapitału. Jest to wartość (wyrażona w procentach), o jaką najbardziej spadło dane aktywo lub portfel w przeszłości.
Czytaj dalej
czy wolność finansowa jest możliwa?

Czy wolność finansowa jest możliwa dla każdego?

Wiele osób, gdyby tylko miało wystarczająco dużo majątku, bardzo chętnie (i szybko) rzuciłoby swoją pracę i korzystało z wolności finansowej. Temat FIRE (Financial Independence Retire Early), czyli dużo wcześniejszej emerytury robi się coraz bardziej popularny. Czy Ty też zadajesz sobie pytanie, czy każdy może osiągnąć wolność finansową tak, aby nigdy już nie musieć pracować?
Czytaj dalej
1 2 3