FAQ

pytania związane z finansami osobistymi

Jest to zbiorcza strona zawierająca odpowiedzi na często zadawane pytania związane z finansami osobistymi i inwestowaniem. Poniżej znajdziesz wiele wpisów, w których w 2 minuty lub mniej możesz przeczytać moje odpowiedzi na konkretne pytanie.

Na grupach dyskusyjnych bardzo często przewijają się bardzo podobne pytania. Zwykle nie są one trudne, ale odpowiedź na nie wymaga trochę więcej niż odpisanie komuś jednym zdaniem. Dlatego powstała seria: „Odpowiedź w 2 minuty lub mniej”, gdzie szybko możesz zapoznać się z odpowiedzią na nurtujące pytania.

Dotychczas w serii ukazały się:

Kiedy najlepiej zaczać inwestować?

Kiedy najlepiej zacząć inwestować?

Odpowiedź „TERAZ” byłaby intuicyjnie poprawna, ale bezrefleksyjna. Inną próbą zwięzłej odpowiedzi na to pytanie może być stwierdzenie, że inwestowanie można zacząć jak tylko pojawią się nadwyżki w budżecie domowym. Wiadomo, że dzięki procentowi składanemu im dłuższy horyzont czasu (czyli im wcześniej zaczniemy inwestować), tym więcej zarobimy. Uważam jednak, że w pogoni za większymi zyskami nie możemy zapominać o dwóch czynnikach: swojej bieżącej sytuacji finansowej oraz skłonności do podejmowania ryzyka.
Czytaj dalej
jakie są metody replikacji indeksu przez fundusz FAQ

Metody replikacji indeksu przez fundusz pasywny

Fundusze pasywne, znane również jako fundusze indeksowe, mają na celu naśladowanie wyników określonego indeksu rynkowego. Replikacja indeksu jest kluczowym elementem pasywnej strategii inwestycyjnej, która ma na celu dostarczenie inwestorom zwrotów równych wynikom wybranego indeksu przy minimalnych kosztach zarządzania. Indeks sam w sobie nie jest produktem i nie można go nabyć, w jaki więc sposób fundusz może naśladować indeks? Mówiąc bardziej precyzyjnie, jakie są metody replikacji indeksu przez fundusz/ETF? Typy replikacji indeksu Pełna replikacja (fizyczna) Pełna replikacja polega na zakupie wszystkich papierów wartościowych wchodzących w skład danego indeksu, w proporcjach odpowiadających jego strukturze. Dzięki temu fundusz może wiernie odzwierciedlać wyniki indeksu,…

Czytaj dalej
wybór dobrego IKE

Czy wybrałem/am dobre IKE?

Na grupach dyskusyjnych często przewijają się posty, których autorzy dzielą się wątpliwościami na temat swojego IKE. Założyli je w instytucji A, jednak potem dowiedzieli się, że instytucja B ma korzystniejszą ofertę lub w ogóle inna forma prowadzenia tego konta byłaby dla nich lepsza. Jeśli sam też jesteś w takiej sytuacji i zastanawiasz się, czy aby na pewno założyłeś najlepsze możliwe IKE, to już śpieszę z odpowiedzią. Wyjaśnijmy sobie na początku jedną fundamentalną rzecz. Założenie IKE nigdy nie jest błędem. Nieważne w jakiej formie, bo najistotniejsze jest to, że samo konto zostało otwarte. Super, że wiesz o jego istnieniu i już…

Czytaj dalej

Dlaczego warto inwestować w złoto „papierowe” (niefizyczne)?

Złoto od wieków przyciąga uwagę ludzi jako źródło wartości, ochrony przed inflacją i forma inwestycji. Obecny, rozbudowany system finansowy, który pozwala nam na ekspozycję na złoto (korzystać ze zmiany jego ceny) bez konieczności posiadania fizycznie bulionów i sztabek.  Początkujący inwestorzy, którzy chcą włączyć złoto do swojego portfela, stoją przed dylematem: jak lepiej inwestować w złoto, za pomocą instrumentów finansowych, czy też formie fizycznej?
Czytaj dalej
czy inwestowanie w REITy jest alternatywą do inwestowania w nieruchomości

Czy inwestowanie w REITy jest alternatywą do inwestowania w nieruchomości?

Doprecyzuję odrobinę tytułowe pytanie: Czy inwestowanie w REITy jest sensowną alternatywą do inwestowania w nieruchomości, kiedy środki na zakup fizycznej nieruchomości są niewystarczające? Zacznę od wyjaśnienia, czym właściwie jest REIT. REIT (ang. real estate investment trust) to rodzaj specjalnego funduszu, który zajmuje się generowaniem dochodów z wszelkiego typu nieruchomości oraz dzieleniem się z posiadaczami jednostek funduszu przychodami z tych inwestycji.
Czytaj dalej

Czym jest Shrinkflacja?

Shrinkflacja, znana też jako „efekt pomniejszania się”, odnosi się do sytuacji, w której producenci zmniejszają rozmiar lub ilość produktów, jednocześnie utrzymując cenę na niezmienionym poziomie Termin pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: to shrink, czyli kurczyć się i inflation, czyli inflacja. Innymi słowy, otrzymujemy mniej produktu za tę samą cenę. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w sektorze spożywczym i obejmuje produkty takie jak paczki chipsów, batoniki, czekolady, opakowania kawy czy puszki napojów (oraz jak widać płyny do płukania).
Czytaj dalej
1 2 3