Poniższy wpis stanowi aktualizację cyklu analizy funduszy oferowanych w produkcie PPE Pro.

Kiedy rok temu tworzyłem analizę funduszy w ofercie PKO Ubezpieczenia, nie spodziewałem się, że do tematu powrócę tak szybko Sądziłem, że raz dokonana analiza posłuży na długie lata. Przyszłość negatywnie mnie zaskoczyła.

Wiatr zmian

Z oferty PPE Pro od PKO Ubezpieczenia znika 9 produktów* (funduszy). Zmiany wynikają z wycofania się funduszy, które były prowadzonych przez spółkę Nordea 1 SICAV w Polsce. 27 września 2022 Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała decyzję o wyrejestrowaniu spółki Nordea 1 SICAV, co przełożyło się na zniknięcie ich funduszy z polskiego rynku. Środki zgromadzone w nich będą musiały zostać przetransferowane do innych funduszy.

*De facto ilość wycofywanych funduszy i jednostek jest większa, ale funduszy jednostek typu E dostępnych w PPE jest tylko 9.

Lista Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych objętych likwidacją:

Kod UFKNazwa UFK
E42UFK Nordea Akcji Małych Spółek Skandynawskich typu E pro
E43UFK Nordea Europejskich Papierów Dłużnych Wysokiej Rentowności typu E pro
E72UFK Nordea Obligacji Europejskich Korporacji typu E pro
I37UFK Nordea Obligacji Wysokodochodowych Globalnych typu E pro
I38UFK Nordea Akcji Skandynawskich typu E pro
I55UFK Nordea Akcji Azjatyckich (PLN H) typu E pro
I56UFK Nordea Akcji Ameryki Łacińskiej (PLN H) typu E pro
I66UFK Nordea Obligacji Wysokodochodowych Amerykańskich (PLN H) typu E pro
I67UFK Nordea Obligacji Amerykańskich Korporacji (PLN H) typu E pro

Jeśli inwestujecie w któryś z wyżej wymienionych funduszy w połowie listopada powinniście byli otrzymać list od PKO informujący o tych zmianach. PKO nie ma na nie wpływu, więc nie można ich za to winić. Pozostaje kwestia czy zastąpią w przyszłości te fundusze jakimiś innymi ciekawymi propozycjami.

Wybrane fundusze z oferty PPE Pro
Smutną dla mnie informacją jest, że wypadają faworyci mojego rankingu sprzed roku. Wśród nich są w mojej opinii jeden z najlepszych funduszy akcji i jeden z najlepszych funduszy obligacji. Opracowanie własne.

Co się dzieje?

Od 15 listopada 2022 roku nie można nabywać kolejnych jednostek w funduszach Nordea UFK. Oznacza to w praktyce, że jeśli ktoś miał taki fundusz w swojej alokacji PPE Pro to automatycznie zostaje on zastąpiony innym funduszem.

Automatyczna alokacja zaczęła obowiązywać od 15 listopada i wygląda zgodnie z tabelą poniżej.

Kod UFKNazwa UFKNazwa UFK po relokacjiKod UFK
E42UFK Nordea Akcji Małych Spółek Skandynawskich typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
E43UFK Nordea Europejskich Papierów Dłużnych Wysokiej Rentowności typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
E72UFK Nordea Obligacji Europejskich Korporacji typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
I37UFK Nordea Obligacji Wysokodochodowych Globalnych typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
I38UFK Nordea Akcji Skandynawskich typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
I55UFK Nordea Akcji Azjatyckich (PLN H) typu E proUFK Templeton Azjatycki Wzrostu (PLN H) typu E proE93
I56UFK Nordea Akcji Ameryki Łacińskiej (PLN H) typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
I66UFK Nordea Obligacji Wysokodochodowych Amerykańskich (PLN H) typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
I67UFK Nordea Obligacji Amerykańskich Korporacji (PLN H) typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
Tak wyglądają zmiany w alokacji.


Fundusze te znikają całkiem z oferty. Dlatego też do 17 kwietnia 2023 mamy okazję przetransferować środki z nich do innych dowolnych funduszy pozostałych w ofercie (zmiana jest bezkosztowa). Jeśli tego nie zrobimy, to 18 kwietnia 2023 roku środki zostaną automatycznie przetransferowane do innego funduszu. Poniżej prezentuję jak wygląda domyślna opcja zamiany, którą zastosuje PKO w przypadku bierności ze strony oszczędzającego. Pamiętaj, że ten transfer i alokacja, to dwie całkiem odmienne operacje, więc to, że zmienisz alokacje funduszy nie oznacza, że transfer będzie dokonany zgodnie z bieżącą alokacją.

Kod UFKNazwa UFKNazwa UFK po automatycznym transferzeKod UFK
E42UFK Nordea Akcji Małych Spółek Skandynawskich typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
E43UFK Nordea Europejskich Papierów Dłużnych Wysokiej Rentowności typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
E72UFK Nordea Obligacji Europejskich Korporacji typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
I37UFK Nordea Obligacji Wysokodochodowych Globalnych typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
I38UFK Nordea Akcji Skandynawskich typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
I55UFK Nordea Akcji Azjatyckich (PLN H) typu E proUFK Templeton Azjatycki Wzrostu (PLN H) typu E proE93
I56UFK Nordea Akcji Ameryki Łacińskiej (PLN H) typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
I66UFK Nordea Obligacji Wysokodochodowych Amerykańskich (PLN H) typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01
I67UFK Nordea Obligacji Amerykańskich Korporacji (PLN H) typu E proUFK Gwarantowany typu E proE01

Co należy zrobić?

Moim zdaniem jeśli inwestowaliśmy w którykolwiek z funduszy UFK Nordea należy wykonać dwie akcje: zmienić alokację (jak najszybciej) oraz dokonać transferu (do kwietnia).

Pierwsza akcja jest potrzebna po to, aby bieżące wpłaty do PPE był alokowane zgodnie z naszą wolą, a nie opinią PKO.

Druga akcja jest niezbędna, aby już zgromadzone środki w PPE zostały zalokowane zgodnie z naszą świadomą decyzją, a nie wątpliwą decyzją PKO (o tym będzie dalej).

Jak dokonać zmiany alokacji oraz transferu?

Dokonanie zmiany alokacji oraz transferu jest naprawdę łatwe. Można to zrobić online w serwisie Twoja Polisa lub podsyłając skan dokumentów na adres mailowy: zycie@pkoubezpieczenia.pl . Wzór dokumentu znajdziesz tutaj.

Jeśli masz dostęp do serwisu Twoja Polisa (zachęcam do stworzenia profilu jeśli go nie masz), wystarczy zalogować się i wybrać produkt PPE Pro. Od razu widać tam dwa przyciski o nazwach „Alokacja” oraz „Transfer”. Jak łatwo się domyślić jeden służy do zmiany alokacji, a drugi do transferowania środków miedzy funduszami.

Nawigacje po portalu Twoja polisa

Po wybraniu danej opcji wyświetla się intuicyjny panel, który krok po kroku prowadzi nas za rękę w dokonaniu zmiany w alokacji lub transferu. Każdy da radę to zrobić samodzielnie, więc nie ma sensu tego opisywać.

Powyżej wspominałem o arbitralnej decyzji PKO Życie w doborze nowego funduszu, zarówno jeśli chodzi o alokacje jak i transfer. O ile rozumiem, że wiele funduszy z oferty UFK Nordea trudno zastąpić podobnymi funduszami w ofercie PPE Pro, to jednak zmianę niemalże każdego z nich na fundusz UFK Gwarantowany E01 uważam za nieracjonalną decyzję. PKO Życie może wprawdzie tę decyzję łatwo uzasadnić kierowaniem się „troską i najwyższym poziomem bezpieczeństwa oszczędzających”, jednak sądzę, że z punktu widzenia oszczędzających w PPE Pro nie jest to najlepsza decyzja

Czym jest UFK Gwarantowany E pro (E01)?

Może Ci się wydawać, że skoro PKO dokona automatycznej zmiany alokacji, a potem transferu to nic nie musisz robić. W końcu twoje środki trafią na jakiś fundusz UFK „Gwarantowany”. Mimo to warto przyjrzeć się co to za fundusz.

Jednocześnie staraj się unikać funduszy pieniężnych takich jak (E01), który jest po prostu przykładem na to, jak nie powinien działać fundusz inwestycyjny i jest złem w czystej postaci.

Mój cytat odnośnie UFK Gwarantowany (E01) z wpisu w 2021 roku

Fundusz E01 ma z zasady działać bardzo bezpiecznie, inwestując tak, aby podążać za stopą WIBOR6M. Niestety nigdy tego nie dokona, bo zyski, które wypracuje zawsze zjedzą bardzo wysokie koszty zarządzania 1,5% (o tym piszę jeszcze dalej).

Mam świadomość, że niektóre osoby mają zerową tolerancję ryzyka, ale nawet im odradzałbym ten produkt. Ten fundusz to (po uwzględnieniu inflacji) gwarantowana strata kapitału. Dodatkowo w horyzoncie emerytalnym nie sprawdzamy codziennie wyceny funduszu, a drobne wahania ceny nie mają znaczenia w kontekście kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Dlatego produkt ten nadaje się (moim zdaniem) niezwykle słabo nawet dla osób szalenie ostrożnych. UFK Gwarantowany ma ekstremalnie krótki horyzont inwestycyjny, co kłóci się z celem jakim jest emerytura z PPE.

Czy aby nie przesadzam? Skąd się bierze moja opinia.

Żaden fundusz z takimi opłatami nie ma szans dać zarobić nam, a jedynie TFI. Zazwyczaj im niższa wartość aktywów netto, tym wyższe procentowo opłaty. Fundusz posiada 6,8 miliona złotych wartości aktywów (stan na 30 czerwca 2022), co jest bardzo niewielka kwotą.  Nie powinno to dziwić, bo niewiele osób świadomie zdecydowałby się na ten fundusz.

Spójrz na jego wyniki w ostatnich 9 latach – roczne stopy zwrotu oscylowały w okolicach 0%. To nie błąd! Przez ostatnie 10 lat fundusz dał zarobić jakieś 5,7%.

UFK Gwarantowany E01 wyniki za 9 lat
Wyniki UFK Gwarantowany E01 – typ jednostki E. Wykres na tle benchmarku za lata 2013-2021. Źródło analizy.pl.

W dłuższej perspektywie nie jest lepiej. Od 7 września 2004 roku do 30 listopada 2022 zarobił 32,6%. Jeśli ciekawi Cię ile wyniosła skumulowana inflacja od 2005 do teraz (listopada 2022), to jest to 66,5% – czyli ceny urosły dwa razy bardziej niż wartość tego funduszu.

UFK Gwarantowany E01 wyniki w całej historii
Wyniki UFK Gwarantowany E01 – typ jednostki E za okres od 7 września 2004 roku do 30 listopada 2022. W tym czasie fundusz zarobił 32,6%. Źródło analizy.pl.

Więcej danych na temat funduszu znajdziesz na stronie analizy.pl.

Dlaczego uważam, że to bardzo drogo?

Odpowiedź jest prosta – 1,5% to horrendalna opłata za fundusz nie oferujący do facto żadnej strategii inwestycyjnej. Na tle innych podobnych produktów wypada bardzo słabo nawet w swojej klasie inwestycji mega ostrożnych.

Jego konkurentem może być fundusz inPZU Inwestycji Ostrożnych, który pobiera opłatę za rządzenie 0,5% I tak niemało, ale to jest 3 razy mniej. Czy wyobrażasz sobie tankować paliwo na stacji, która sprzedaje je 3 razy drożej niż konkurencja? Tak właśnie wygląda inwestowanie w E01.

Poniżej możesz porównać fundusz inPzu i PKO za okres 4 lat. Nawet w tak krótkim okresie widać znaczącą przewagę funduszu inPZU, a to tylko i wyłącznie dzięki niższym kosztom. 

inPZU inwestycji ostrożnych wykres za 4 lata
Wykres funduszu inPZU Inwestycji Ostrożnych z okres 4 lat. Źródło inpzu.pl
UFK Gwarantowany E01 wyniki za 4 lata
Wykres UFK Gwarantowany jednostka typu E za okres 4 lat. Źródło analizy.pl

Jak to wygląda u mnie?

Na dzień 7 grudnia strata niezrealizowana nominalnie wynosi około 2000 złotych i zapewne stratę tę będę musiał zrealizować, gdy będę dokonywał transferu.

Moja bieżąca alokacja od 15 listopada 2022 wygląda następująco.  

Alokacja funduszy

W listopadzie 2022 odszedłem z pracy, zatem na moje konto nie wpływają już nowe środki. Z tego powodu samą alokacją nie muszę się martwić. Natomiast koniecznie sprawdź jak wygląda aktualna alokacja w Twoim przypadku.

Moje plany na przyszłość

Moja sytuacja daje mi 3 opcje.

  1. Dokonanie transferu środków w obrębie PPE Pro.
  2. Wytransferowanie środków do nowego PPE.
  3. Wytransferowanie środków do IKE.

Każda z wyżej wymienionych opcji ma pewne wady i zalety. W każdej najprawdopodobniej będę musiał zrealizować stratę z inwestycji (chyba że rynki bardzo szybko odbiją).

Opcja pierwsza odpada, gdyż w ofercie PPE Pro nie ma jakichś rewelacyjnych opcji do wyboru.

Opcja druga jest relatywnie prosta, gdyż transfer między różnymi PPE jest mało skomplikowany. Jedyny problem w tym, że w ofercie mojego nowego PPE nie ma za bardzo w co inwestować. O ile opłaty za zarządzanie są tam dużo niższe, o tyle opcje inwestycyjne i strategie oferowane przez fundusze mi osobiście się nie podobają.

Opcja trzecia wydaje się najbardziej racjonalna -przerzucenie pieniędzy do IKE i inwestowanie ich samodzielnie. Sam zainwestuję je dużo lepiej i efektywniej niż zrobi to TFI, a dodatkowo będę miał cały arsenał instrumentów i rynków do wyboru (choć to akurat nie jest mi potrzebne). Opcja ta wydaje się bić na głowę pozostałe dwie alternatywy. Jest jednak pewien haczyk. Po dokonaniu takiego transferu z PPE do IKE nie będę miał możliwości dokonania częściowego zwrotu z IKE, a jedynie zwrot pełny. Instytucja prowadząca IKE inaczej nie byłaby w stanie naliczyć odpowiednio podatku od zysków kapitałowych w przypadku częściowego zwrotu. Zatem jeśli będę chciał wyciągnąć pieniądze z IKE przed 60 rokiem życia, to możliwe że stracę wszystkie wykorzystane limity.

Na ten moment nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji. Na pewno będzie to opcja 2 lub 3, ale poczekam na rozwinięcie się sytuacji rynkowej i dokonanie transferu w marcu 2023.

Domyślam się, że dla wielu osób sytuacja będzie wyglądać inaczej i będą chciały po prostu zmienić alokację i przetransferować środki do innego funduszu w PPE Pro. Jeśli sam stoisz przed wyborem funduszu UFK, to wróć do wpisu z zeszłego roku. Mimo że część opcji będzie już niedostępna, to i tak da Ci on ogólne rozeznanie w temacie funduszy, opłatach za zarządzanie. Może zainteresuje Cię jakiś fundusz i przeanalizujesz go dokładniej. Wpis znajdziesz tutaj: część pierwsza, część druga.

Chcesz samodzielnie podejmować decyzje związane z wyborem funduszy inwestycyjnych? Koniecznie zapoznaj się z poniższymi wpisami na ten temat:

analiza

Jak analizować i wybierać fundusze inwestycyjne? (część 1)

Fundusze inwestycyjne to bardzo zróżnicowany produkt finansowe. Mimo stopniowego zwrotu zainteresowania funduszami typu ETF, „klasyczne” otwarte fundusze inwestycyjne nadal są popularne. W niektórych przypadkach jest to jedyna opcja inwestycyjna, dlatego warto poznać je trochę bliżej. Jedną z sytuacji kiedy „musimy” skorzystać z tego typu inwestycji jest przynależność do PPE (Pracowniczy Program Emerytalny –…
Czytaj dalej
analiza

Jak analizować i wybierać fundusze inwestycyjne? (część 2)

Poniższy tekst jest kontynuacją artykułu o wyborze funduszy inwestycyjnych. W części drugiej swoją uwagę skupiam na kosztach mniej lub bardziej ukrytych przy inwestowaniu w fundusze. Poznamy co oznacza tajemnicze słowo „benchmark”. Ponadto zahaczam temat dywersyfikacji inwestycji przy wyborze funduszu w ramach PPE.
Czytaj dalej

Podsumowanie

Moim zdaniem warto podjąć działanie i zmienić alokację oraz dokonać transferu. Jeśli myślisz inaczej to zastanów się nad tym dwa razy. Jeśli nadal myślisz, że nie warto dokonywać żadnych akcji, to prześpij się z tym i jeszcze raz to przemyśl.  

Warto podjąć pewien wysiłek i zagospodarować środki które spływają do PPE, tak żeby chociaż były inwestowane na równi z inflacją. Mam nadzieję, że świadomość tych zmian będzie dla Ciebie przydatna.

Jeśli uważasz, że wpis ten był dla Ciebie pomocny koniecznie podziel się nim z kolegami i koleżankami z pracy 🙂

Disclaimer

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.