
Na grupach na Facebooku często pojawiają się pytania o dywidendy w ETF-ach. Ludzie zastanawiają się, czy dywidenda „znika”, dlaczego ETF jej nie przekazuje inwestorom, albo jak można zobaczyć moment, w którym dywidenda trafia do funduszu.
Jeśli masz podobne wątpliwości – ten artykuł jest dla Ciebie. Nie będziemy tu zagłębiać się w akademickie szczegóły. Wyjaśnię wszystko na prostych przykładach.
Zacznijmy od tego, że mamy dwa rodzaje ETF-ów: akumulujące i dystrybuujące
- ETF akumulujący – nie wypłaca dywidendy inwestorowi. Zamiast tego reinwestuje zyski wewnątrz funduszu, zwiększając jego wartość.
- ETF dystrybuujący – wypłaca dywidendy swoim inwestorom w określonych odstępach czasu, np. rocznie, półrocznie lub kwartalnie.
Spis treści
- Czy dywidenda znika w ETF-ie?
- Czemu wypłata dywidendy nie powoduje spadku ceny ETF-u?
- Czy mogę zobaczyć, kiedy ETF dostaje dywidendę?
- Czy ETF może wypłacać więcej, niż zarabia?
- Czy to dobrze że ETF wypłaca dywidendę (dystrybucję)?
- Czy wszystkie ETF-y dystrybuujące mają stałe terminy wypłat dywidendy?
- Czy można zmienić typ ETF-u z akumulującego na dystrybuujący (lub odwrotnie) bez sprzedaży posiadanych jednostek?
- Jakie są koszty związane z reinwestowaniem dywidend w ETF-ach akumulujących?
- Czy warto inwestować w ETF-y dystrybuujące w kontekście długoterminowego akumulowania kapitału?
- Podsumowanie
Czy dywidenda znika w ETF-ie?
Oczywiście, że nie 🙂 ETF otrzymaną gotówkę reinwestuje automatycznie, kupując kolejne akcje zgodnie ze składem indeksu. Proces ten odbywa się bez naszego udziału.
Jeśli mówimy o ETF-ie dystrybuującym, który zbliża się do terminu wypłaty dywidendy, fundusz może wykorzystać te środki do jej przekazania inwestorom. Jednak jeśli do wypłaty zostało jeszcze kilka tygodni lub miesięcy, dywidendy zostają zainwestowane, a w razie potrzeby część aktywów jest sprzedawana, aby zapewnić środki na dystrybucję (dywidenda wypłacana przez fundusz nazywa się oficjalnie dystrybucją – ale możemy stosować te pojęcia zamiennie).
Czemu wypłata dywidendy nie powoduje spadku ceny ETF-u?
Zapewne słyszałeś, że w dniu ustalenia prawa do dywidendy cena akcji spada. Wynika to z automatycznego mechanizmu giełdowego – cena akcji jest obniżana o wartość wypłacanej dywidendy.
Jeśli wycena ETF-u opiera się na wartości akcji, to czy jego cena również nie powinna spaść w momencie ustalenia prawa do dywidendy? To dobre pytanie. To, że nie widzimy tego efektu, nie wynika z dużej liczby spółek w ETF-ie i rozproszenia wpływu dywidend. Nawet gdyby ETF zawierał tylko jedną spółkę, jego wartość aktywów netto (NAV)[1] pozostaje niezmieniona.
Nie wchodząc w szczegóły księgowości funduszy – NAV jest zgodny ze standardami rachunkowości, a z praktycznego punktu widzenia wygląda to następująco:
Jak dywidenda wpływa na wartość ETF-u?
Załóżmy, że fundusz posiada 100 akcji jednej spółki, wycenianych po 10 dolarów za sztukę. Wartość aktywów netto ETF-u (NAV) wynosi więc:
100 × 10$ = 1000$
Teraz spółka wypłaca 1$ dywidendy na akcję, co oznacza, że jej cena spada do 9$. Czy NAV ETF-u również spada do 900$ (100 × 9$)?
Na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać, ale w rzeczywistości tak się nie dzieje. O ile wycena akcji w portfelu funduszu rzeczywiście spada, to jednocześnie pojawia się należność w wysokości 100$ z tytułu dywidendy. Ponieważ dywidenda ta jest niemal pewna, zgodnie ze standardami rachunkowości musi zostać ujęta w aktywach funduszu.
W momencie otrzymania fizycznej gotówki, kwota ta pojawia się najpierw jako środki pieniężne, a następnie zostaje zainwestowana w nowe akcje i włączona do składu portfela funduszu.
Jaki z tego wniosek?
Dywidenda praktycznie nie wpływa na wartość netto funduszu (NAV). Oczywiście, wypłata dywidendy może wywołać pewne ruchy na rynku – spadki lub wzrosty – ale samo odpisanie dywidendy od kursu akcji nie ma znaczenia dla inwestora posiadającego ETF.
Czy mogę zobaczyć, kiedy ETF dostaje dywidendę?
Nie jest to łatwe do zaobserwowania – choć szczerze mówiąc, nie widzę powodu, dla którego miałoby to być potrzebne inwestorowi. Jeśli jednak ktoś bardzo chce to sprawdzić, istnieje na to sposób.
ETF-y indeksowe, jak sama nazwa wskazuje, podążają za określonymi indeksami, których skład jest jawny. Można więc sprawdzić listę spółek w danym indeksie oraz harmonogram ich wypłat dywidend. ETF otrzyma je w tym samym dniu, co wszyscy inni inwestorzy.
Czy musisz to kontrolować? Nie zaprzątaj sobie tym głowy. W funduszu zajmuje się tym odpowiedni dział – Corporate Actions, który odpowiada za wszystkie tzw. operacje korporacyjne (m.in. wpłatę dywidend, podziały akcji itd.) związane z akcjami wchodzącymi w skład portfela.
Czy ETF może wypłacać więcej, niż zarabia?
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że fundusz może wypłacić tylko tyle, ile sam otrzymał w dywidendach. W rzeczywistości nie musi tak być.
ETF ma możliwość sprzedania części swojego portfela i przekazania tych środków inwestorom w ramach dystrybucji. W efekcie wypłata może być relatywnie wysoka w stosunku do ceny ETF-u, ale ma to swoje konsekwencje – regularne spadki ceny funduszu, nawet jeśli jego inwestycje generują zyski. (Tutaj lekko upraszczam, bo wszystko zależy od tego, jak dużo aktywów fundusz sprzedaje na potrzeby dystrybucji oraz jakie wyniki osiąga na rynku).
Czy to dobrze że ETF wypłaca dywidendę (dystrybucję)?
To zależy od Twoich celów.
✔ Jeśli chcesz żyć z kapitału, np. jesteś na emeryturze i potrzebujesz regularnych wypłat, ETF dystrybuujący może być dobrym wyborem.
❌ Jeśli natomiast planujesz gromadzić kapitał przez lata i unikać corocznych podatków, lepszą opcją będą ETF-y akumulacyjne, które reinwestują dywidendy.
Warto pamiętać, że od wypłacanych dywidend (dystrybucji) trzeba zapłacić podatek, podobnie jak w przypadku akcji.
Osobiście preferuję ETF-y akumulacyjne, ale każdy z nas ma inne potrzeby i strategię inwestycyjną. Nie ma jednoznacznie „lepszego” wyboru – liczy się to, czy dystrybucja jest Ci faktycznie potrzebna. Bez względu na to, który typ ETF-u wybierzesz, warto zwrócić uwagę na kwestie podatkowe, bo to one w dużej mierze wpływają na końcowy wynik inwestycji.
Czy wszystkie ETF-y dystrybuujące mają stałe terminy wypłat dywidendy?
Zazwyczaj nie. Fundusz zazwyczaj trzyma się ilości wypłat w roku i stara się zachować w miarę równe odstępy między wypłatami. Jednak wypłat nie zawsze muszą występować w dokładnie tych samych momentach co roku – trochę tak jak przy dywidendach ze spółek.
Czy można zmienić typ ETF-u z akumulującego na dystrybuujący (lub odwrotnie) bez sprzedaży posiadanych jednostek?
Nie, nie ma takiej możliwości.
Czasami dostawcy funduszy oferują dwa ETF-y o identycznym składzie portfela, ale w różnych wersjach – akumulującej i dystrybuującej. Mimo że pochodzą od tego samego emitenta i inwestują w te same aktywa, nie można ich między sobą zamienić. (W klasycznych funduszach często jest opcja zamiany jednostek w ramach sub-funduszy.)
Jeśli chcesz przejść z ETF-u akumulującego na dystrybuujący (lub odwrotnie), jedyna opcja to sprzedaż jednego i zakup drugiego. Warto pamiętać, że taka transakcja wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od zysków kapitałowych oraz kosztami prowizji maklerskich.
Jakie są koszty związane z reinwestowaniem dywidend w ETF-ach akumulujących?
Koszty te ponosi fundusz, a nie inwestor. Są to głównie koszty transakcyjne, wynikające z ponownego zakupu aktywów za otrzymane dywidendy.
Z punktu widzenia posiadacza jednostek ETF-u koszty te są niewidoczne – są już uwzględnione w bieżącej wycenie funduszu. Nie wpływają też bezpośrednio na nasze rozliczenia podatkowe, ponieważ nie otrzymujemy fizycznej wypłaty dywidendy.
W skrócie – nie musimy się tym przejmować 🙂
Czy warto inwestować w ETF-y dystrybuujące w kontekście długoterminowego akumulowania kapitału?
Celowo w pytaniu pojawiło się słowo „akumulacja”, bo jak sama nazwa wskazuje, ETF-y akumulujące zazwyczaj najlepiej nadają się do inwestowania długoterminowego.
Ich główne zalety to:
- Niższe koszty podatkowe – brak konieczności płacenia podatku od dywidend, dopóki nie sprzedamy jednostek.
- Mniejsze koszty prowizyjne – nie musimy samodzielnie reinwestować dywidend, co eliminuje opłaty transakcyjne.
Moim zdaniem prostą zasadą powinno być wybieranie ETF-ów akumulujących zamiast dystrybuujących, jeśli naszym celem jest długoterminowe budowanie kapitału.
Ale jeśli masz inne zdanie i argumenty za ETF-ami dystrybuującymi – koniecznie daj mi znać w komentarzu 🙂
Podsumowanie
Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości na temat dywidend w ETF-ach. Jeśli masz dodatkowe pytania – śmiało daj znać w komentarzu! Chętnie na nie odpowiem.
Jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem portfela dywidendowego z ETF-ów i jesteś ciekaw, jakie wypłaty można osiągnąć, polecam artykuł „Dochód pasywny poprzez ETF”. Choć konkretne ETF-y wymienione w tamtym wpisie mogły się zdezaktualizować, zasady ich doboru i kluczowe wnioski pozostają aktualne.
[1] *ETF-y notowane są na giełdzie ale ich cena powinna być zbliżona do ich wartości aktywów netto zatem posługiwanie się w tej analogii NAVem jest jak najbardziej akceptowalna