W tym momencie swojej wędrówki powinieneś poznać już swoją klasę postaci. Jeśli tego nie zrobiłeś – odwiedź klasy postaci. Przed rozpoczęciem przygody należy stworzyć postać, która będzie Twoim awatarem. Tworząc postać zapoznasz się również ze słownictwem używanym w dalszej przygodzie.

Do stworzenia swojej postaci potrzebna jest Karta Postaci. Możesz ją ściągnąć i wydrukować lub uzupełnić w wersji cyfrowej. Dla entuzjastów arkanów Excela jest też Karta Postaci w takiej formie. Dla mnie najlepiej taka karta prezentuje się w wersji wydrukowanej.

Otwórz grafikę w nowej karcie (klikając prawym przeciskiem myszy) gdzie otworzy się ona w wysokiej rozdzielczości.

Tworzymy postać - Karta postaci bez tła
Rekomendowana Karta Postaci
Tworzymy postać - Karta postaci z tłem
Rekomendowana Karta Postaci z tłem
Uproszczona Karta Postaci

Pobierz kartę postaci

Karty postaci do pobrania i łatwego wydrukowania:

Zapewne masz już Kartę Postaci przed sobą. Teraz przyjrzyj się poszczególnym kategoriom. Kartę będziemy uzupełniać do lewego górnego rogu, a poruszać się od lewej do prawej.

Jeśli trapi Cię pytanie, po co to robimy, to dowiesz się tego na końcu artykułu (chyba, że jesteś niecierpliwy – w takim razie możesz tam zajrzeć już teraz).

Uzupełniamy Kartę Postaci

Imię – myślę, że to pole jest dość jasne. Wpisz tutaj swoje imię, może też być ksywka, pseudonim lub cokolwiek innego.

Miejsce – wpisz nazwę miejscowości, w której znajdujesz się uzupełniając to pole. Nie ma ono dużego znaczenia, ale jeśli w kolejnych latach będziesz wracał do Karty Postaci, to może być to dla Ciebie mała ciekawostka – w jakim miejscu byłeś na początku swojej przygody.

Wiek/Rok – należy tutaj wpisać swój wiek lub datę uzupełnienia Karty. Informacja będzie pomocna przy odświeżaniu Karty w przyszłości.

Klasa postaci – podaj klasę postaci, która najlepiej do Ciebie pasuje lub tę klasę, w kierunku której chcesz się rozwijać. Więcej o klasach postaci pod tym linkiem.

Drużyna – Karta Postaci dotyczy Ciebie, jednak jeśli posiadasz rodzinę lub partnera, wtedy pewne podziały się zacierają. Żeby ułatwić sprawę możesz uzupełnić Kartę z punktu widzenia całego gospodarstwa domowego.

Niezależnie od tego, czy działasz samotnie czy w drużynie, jest to dobry moment na zapoznanie się artykułem “Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę” 

Jeśli grasz w drużynie, to napisz z kim: podaj tutaj imiona członków swojej drużyny. Może to być mąż/żona, partner/partnerka, dzieci, rodzice albo dziadkowie, każdy, kogo zaliczasz do bliskiego otoczenia, który ma wpływ na Twoje finanse lub posiadasz z nim współwłasność majątkową. 

Następnie pojawiają się trzy poniższe kategorie. Pomiń je teraz, niebawem do nich wrócimy.

Zaczyna robić się poważniej

mechanik

Tarcza – Tarcza to pierwsza osłona przed niespodziewanymi wydatkami. W zależności od potrzeb, może to być wielki metalowy pawęż albo malutka drewniana tarcza. Tarcza może się zużywać i trzeba ją wtedy wymienić. W praktyce Tarcza to rezerwa płynnościowa na rachunku bieżącym w banku, kwota 1 – 2 tys złotych na nieprzewidziane wydatki. Oczywiście jej wysokość jest kwestią indywidualną i każdy powinien dobrać kwotę stosowną do swojej sytuacji i potencjalnej skali nagłych wydatków. Jeśli nie masz oszczędności, albo nie wiesz, jakie są Twoje miesięczne wydatki, to zgromadź na osobnym rachunku 1 – 2 tys złotych i zapomnij o nich. Posłużą one na wypadek nagłych usterek domowych, pilnej wizyty u dentysty, albo innych wydatków, których nie sposób zaplanować, ale można przewidzieć. Jeśli czujesz, że zazwyczaj masz pecha i ewentualna naprawa samochodu mogłaby kosztować Cię dużo więcej, wtedy pomyśl, czy nie lepiej wówczas sięgnąć po inne środki, ale jeśli chcesz czuć się bardziej komfortowo, to po prostu powiększ swoją tarczę.

Pisząc o Tarczy zakładam dwie rzeczy: po pierwsze inflacja dla niej nie istnieje – ignorujemy spadek wartości pieniądza. Jeśli faktycznie po pewnym czasie masz wrażenie, że bieżąca tarcza jest za słaba, to powiększasz ją o 500 złotych. Nie zajmuj sobie głowy tym, gdzie lokować te środki, bo odsetki z nich i tak będą niewielkie. Dla mnie zwykłe konto oszczędnościowe wydaje się najlepszą opcją dla tarczy.

Po drugie, Tarcza jest po to, aby jednak czasem jej użyć. Jeśli musisz z Tarczy skorzystać, to nie ma w tym nic złego. Po to ona jest. Ma ci zapewnić bieżącą płynność wtedy, kiedy jej potrzebujesz, a po jej wykorzystaniu musisz zaopatrzyć się w nową Tarczę i tyle.  

Jeśli posiadasz już Tarczę wpisz jej kwotę.

Zbroja – kiedy zawiedzie Tarcza, finansowy cios trzeba przyjąć “na klatę”. Lepiej wtedy mieć Zbroję. Oczywiście, jedni będą chcieli pełną zbroję płytową, a innym wystarczy cieniutka tunika. Jest to bardzo indywidualna kwestia i zależy ona od wielu elementów. Wnikniemy w ten temat bardziej szczegółowo w przyszłości, teraz zaznaczę tylko, do czego służy Zbroja. Zbroja ma zaabsorbować uderzenia, które przebiją się przez Tarczę. Ma zabezpieczyć Cię na zdarzenia rzadkie i o mocniejszych konsekwencjach: utrata pracy, poważna choroba Twoja lub członka Twojej rodziny. Proponuję zacząć od odłożenia na ten cel kwoty wysokości jednego miesięcznego przychodu tj. jedną miesięczną pensję netto. Niemniej jednak sądzę, że można tutaj zaproponować kilka różnych podejść, w zależności od własnych preferencji oraz sytuacji życiowej.

Dla mnie Zbroja działa już troszkę inaczej niż klasyczna poduszka bezpieczeństwa, ponieważ środki te mogą być inwestowane w praktycznie dowolne aktywo spełniające dwa warunki: jest płynne (można zmienić je łatwo na gotówkę) oraz ma małą zmienność (cena waha się niewiele w górę lub w dół w krótkim odstępie czasu).

Jeśli posiadasz już Zbroję wpisz jej kwotę. 

Więcej informacji na temat Tarczy i Zbroi znajdziesz w misji trzeciej.


Runy i Talizmany – Runy i Talizmany to ważne elementy dla każdego poszukiwacza przygód. Talizmany chronią Cię przed nieszczęśliwymi wydarzeniami i zapewniają ochronę w sytuacji, gdy już coś poszło źle. W Twoim świecie ich nazwa to ubezpieczenia. Wypisz wszystkie posiadane ubezpieczenia np. OC, AC, ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie mieszkania itd.. Tutaj nie podajesz żadnych wartości, chodzi jedynie o rodzaje ubezpieczeń, z których korzystasz. 

Runy, a tak naprawdę naprawdę Runiczne Słowa, to osłony, które nie aktywują się do razu, ale potrzebują czasu, aby osiągnąć swoją pełną moc. Możliwość aktywacji Runicznego Słowa następuje zazwyczaj dopiero po wielu latach. W Twoim świecie i kranie zwanej Polską istnieją cztery Runiczne Słowa: PPK, PPE, IKE, IKZE. Jeśli nie znasz tych słów mocy zapraszam do przeczytania artykułu tutaj (Poznasz je niebawem na swojej finansowej drodze w w Czwartej misji głównej).

Jeśli “ładujesz” już którąś z Run, wpisz jej nazwę i wartość zgromadzoną na rachunku. Dla PPK i PPE obniż wartość środków na rachunku o 30%, jeśli nie spełniasz jeszcze warunków emerytalnych. 

Zwierzę Duchowe – to Twój Zwierzęcy Towarzysz, który nie opuszcza Cię prawie nigdy. Nawet jeśli nie jesteście akurat razem, to wiesz że zawsze możesz do niego wrócić.  Jest to miejsce, w którym mieszkasz. 

Jeśli posiadasz swoje własne mieszkanie lub dom, wpisz jego wartość. Może to być cena zakupu lub orientacyjna cena sprzedaży podobnego domu/mieszkania w okolicy. Jeśli nie jesteś pewien ile Twoje miejsce zamieszkania może być warte, możesz posłużyć się średnimi cenami mieszkań w Twojej okolicy używając wyszukiwarki lub serwisu otodom.pl . Jeśli nadal nie wiesz, jaką kwotę wpisać, to na razie opuść ten punkt.

Finansowa Karta Postaci

Przywołane Stwory oraz Zwierzęcy Towarzysze – są to różnego typu zwierzęta i magiczne stwory, które okazjonalnie służą Ci pomocą i są Tobie przyjazne. Innymi słowy, są to nieruchomości, które posiadasz, ale w których nie mieszkasz. Może to być mieszkanie na wynajem albo działka budowlana, grunt rolny oraz wszystkie tego typu obiekty. Podobnie jak przy własnym mieszkaniu, możesz spróbować oszacować ich wartość w internecie, ale jeśli jest to bardzo trudne, możesz chwilowo pominąć ten krok. Niemniej zachęcam do oszacowania wartości tego typu majątku, zwłaszcza po to, żeby móc ocenić, jak jego wartość zmieni się w kolejnych latach. 

Klątwy i Uroki – jak przystało na krainę fantasy, tam gdzie istnieją magiczne stwory i skarby, tam też czyhają niebezpieczeństwa. Niestety, w trakcie przygody możemy paść ofiarą Klątw i Uroków. Czasem z własnej woli będziemy podpisywać cyrograf z demonem aby go przechytrzyć, innym razem nie będziemy mieli innego wyjścia. 

W tej kategorii wypisz wszystkie swoje zobowiązania: kredyty (Klątwy) oraz pożyczki i leasingi (Uroki). Jeśli posiadasz jeszcze inne zobowiązania finansowe np. pożyczki dla rodziny, kredyty na raty zero procent, także wpisz je tutaj.

O Klątwach i Urokach, oraz jak sobie z nimi radzić, będzie można więcej przeczytać we wpisie Klątwy i Uroki.    

Finansowa Karta Postaci

Zaklęcia i Czary –  właśnie z magii słynie kraina finansów. Księgi zaklęć, niezwykłe przedmioty i czary. Wszystko to stoi przed Tobą otworem i mam nadzieję, że wraz z postępem w swojej przygodzie zgromadzisz wiele magicznych przedmiotów oraz poznasz arkana magii.

Elementem magii w świecie finansów jest inwestowanie, czyli pomnażanie posiadanego majątku. W tym miejscu skupiamy się na aktywach finansowych. Są to różne instrumenty typu: akcje, obligacje, fundusze i wiele innych. Jeśli nie znasz jeszcze tego typu instrumentów, nie przejmuj się – poznasz je w czasie swojej przygody.

Jeśli posiadasz już jakieś aktywa finansowe, wypisz ich nazwy i wartość. W sytuacji gdy składników aktywów finansowych jest więcej, możesz potraktować je zbiorczo np. rachunek maklerski w miejscu X, lub ETF oparty o rynek Y. 

Ekwipunek – w czasie finansowych przygód można zgromadzić wiele interesujących przedmiotów, z potencjalnie sporą wartością dla handlarzy. Warto wypisać te najbardziej wartościowe.

W tym miejscu wypisz wszystkie aktywa rzeczowe, które posiadasz, a które mają istotną wartość i można je sprzedać bez większych problemów za więcej niż 3 tys złotych. Czemu taka kwota, a nie inna? Limit jest całkowicie arbitralny i możesz ustanowić dowolny inny próg. Chodzi o to, aby wykluczyć większość sprzętów domowych lub przedmiotów o niejasnej wartości. Chcemy poznać składniki majątku, które są naprawdę materialne, a nie spis wszystkiego co mamy w domu 🙂 Tego typu aktywa to samochód, złoto fizyczne lub przedmioty kolekcjonerskie.

Jeśli masz takie przedmioty, to wypisz je i podaj szacunkową wartość. 

Finansowa Karta Postaci

Umiejętności i Atuty – każdy bohater posiada pewne unikalne cechy. Jedni umieją czytać starożytne hieroglify, inny znają pięć elfickich dialektów lub posiedli mistyczne poziomy wtajemniczenia w różnych zakonach. Ilość unikalnych umiejętności i różnych talentów jest niemalże nieograniczona. 

W tym miejscu wypisz to, w czym jesteś dobry, na czym się znasz lub specjalne uprawnienia jeśli jakieś posiadasz. Nie mają one żadnej wartości pieniężnej, ale pomogą Ci śledzić swój rozwój w czasie. Każdą zdolność oceń w skali od 1 do 3 (nowicjusz, adept, mistrz). Jakie mogą to być zdolności? Języki obce, języki programowania, osiągnięcia sprawnościowe, certyfikaty, uprawnienia i wiele innych. Każdy z nas ma na pewno po kilka lub kilkanaście takich zdolności.

Poziom Postaci – jest to Twoja wartość, złożona ze wszystkich powyższych elementów, którą da się realnie wycenić.

W tym miejscu zsumuj wartości w kategoriach: Tarcza, Zbroja, Runy, Zwierzę Duchowe, Przywołane Stwory i Sprzymierzeńcy, Zaklęcia i Czary oraz Ekwipunek. Od tego odejmij Klątwy i Uroki. Otrzymana kwota to Twój bieżący poziom postaci.

Poziom Postaci

Ostatnia prosta

Dobra robota, właśnie uzupełniłeś większość Karty Postaci. Za pierwszym razem mogło zajęć to chwilę, ale myślę, że w przyszłości aktualizowanie tych kategorii zajmie Ci dosłownie moment.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Karta została uzupełniona poprawnie, oto dwa przykłady Kart Postaci dla dwóch zupełnie różnych bohaterów. 

Przykład 1. Karta Postaci dla trzyosobowej rodziny. Udało im się uzbierać trochę oszczędności, zaczynają korzystać z IKE, a Ewa dołączyła do PPK. Ponadto posiadają mieszkanie zakupione na kredyt oraz kilkuletni samochód.

wartość netto oszacowana dzięki finansowej karcie postaci

Przykład 2. Karta Postaci młodej dziewczyny po studiach. Posiada ona pewne niewielkie oszczędności, używany samochód, a w czasie studiów skorzystała z kredytu studenckiego 0%, który regularnie spłaca, choć go nie nadpłaca. Bohaterka posiada też szeroką listę umiejętności.

wartość netto oszacowana dzięki finansowej karcie postaci


Zanim przejdziemy dalej, odpowiem Ci na pytanie, po co cała ta zabawa i po co ten poziom postaci. 

Po co mi ta cała Karta Postaci?

Bohater przed wyruszeniem w podróż, aby móc prawidłowo korzystać z mapy, musi wiedzieć z jakiego miejsca wyrusza. Podobnie jest z finansami – zanim zaczniemy zastanawiać się, jak lepiej akumulować pieniądze i nimi zarządzać, musimy najpierw wiedzieć ile ich mamy. Ile wynosi nasz majątek albo inaczej –  ile wynosi nasza wartość netto.

Wartość netto to wyrażona w pieniądzu wartość wszystkich składników naszego majątku (mieszkania, samochodów, środków na koncie bankowym, gotówki itd.), pomniejszona o wartość wszystkich zobowiązań (kredyty, pożyczki, leasingi). Wartość netto pozwala uświadomić sobie, ile pieniędzy udało nam się zgromadzić w ciągu naszego życia (naszej finansowej przygody). Odpowiednikiem wartości netto na Karcie Postaci jest Poziom Postaci.

Oszacowanie Poziomu Postaci było właśnie głównym celem wykorzystania Karty Postaci. Karta ta przyda nam się też w dalszej części przygody. Co więcej, Karta Postaci jest tak stworzona, że warto odświeżać ją co pewien czas np. raz w roku lub co pół roku. Karta pozwala śledzić nasz aktualny Poziom Postaci. Mam nadzieję, że wykonywanie finansowych misji przełoży się na awanse do kolejnych poziomów doświadczenia.

Pamiętaj proszę, że sam Poziom Postaci to tylko liczba. Nic nie mówi o jakości naszego życia, o tym, czy jesteśmy szczęśliwi, czy mamy rodzinę i przyjaciół? Czy lubimy swoją pracę? Czy mamy fajne hobby? itp. itd. Innymi słowy, nie możesz zafiksować się tylko na poziomie postaci, gdyż wysoka wartość netto nie gwarantuje udanego życia. Może to życie będzie pod pewnymi względami łatwiejsze, ale nie musi być przyjemniejsze lub lepsze. Wyruszasz w finansową podróż po to, aby zadbać o swoje finanse, jednak nie zapominaj, że na finansach świat się nie kończy.

Wracając do Karty Postaci – odzwierciedla ona bieżący stan wszystkich Twoich zasobów, Talizmanów, które posiadasz, ekwipunku, czarów, które opanowałeś. Wszystko to posłuży Ci przy realizowaniu kolejnych misji.

Przed Tobą pierwsze zadanie główne


Ruszamy na szlak!

Wiesz już, gdzie się znajdujesz oraz co posiadasz przed wyruszeniem w podróż. Na Karcie Postaci pominęliśmy trzy pola. Pierwsza misja główna będzie dotyczyć właśnie ich.

Czas na Twoje pierwsze zadanie!