Finanse Osobiste

Język finansów dla nastolatków recenzja

Czy da się w przystępny sposób wyjaśnić nastolatkom, czym jest budżet domowy, jak działają banki i dlaczego warto oszczędzać? Książka „Język finansów dla nastolatków” przekonuje, że to możliwe. A co najważniejsze robi to naprawdę dobrze.

Publikacja skierowana jest głównie do młodzieży, ale z pełnym przekonaniem mogę napisać, że wiele wyjaśnień przyda się także dorosłym. Szczególnie tym, którzy nie mieli wcześniej okazji uporządkować swojej wiedzy finansowej.

Mistrz Magii

Moje pierwsze Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (WZA)

Wiele przygód zaczyna się na studiach i tak też było również w moim przypadku. Miałem to szczęście, że mój wydział prenumerował Parkiet i Puls Biznesu. Praktycznie każdego dnia, kiedy byłem na uczelni (a jako student nie było to aż tak często), sięgałem po te gazety. Śledziłem zarówno informacje makroekonomiczne, jak i wiadomości ze spółek. Zawsze fascynowały mnie doniesienia o zwoływanych Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy (WZA) oraz o podejmowanych podczas nich decyzjach.
Dla mnie, jako akcjonariusza mniejszościowego, te wydarzenia wydawały się czymś zarezerwowanym dla „grubych ryb”, osób z pakietami kontrolnymi. Postanowiłem jednak przekonać się, jak wygląda to w praktyce. Tak właśnie rozpoczęła się moja pierwsza przygoda z WZA.

Finanse Osobiste

Ubezpieczenie podróży

W tym wpisie przyjrzymy się ubezpieczeniom podróży. Sprawdzimy czy warto je posiadać oraz czego możemy po nich oczekiwać. Przygotujemy się również na wycieczki w dalsze rejony świata i dowiemy się jak zabezpieczyć się, aby wypadek lub choroba w obcym kraju nie zrujnowały naszego budżetu domowego.

władca finansów najlepsza książka o finansach osobistych i inwestowaniu

Mistrz Magii

O Goldsaver bez afiliacji

Przygotuj się na dłuższy wpis, w którym przedstawię zarówno dane, jak i własne opinie. Nie będzie to ogólny przewodnik po inwestowaniu w złoto, ale aby lepiej zrozumieć temat, konieczne będzie krótkie wprowadzenie. Opowiem o różnych formach inwestowania w ten kruszec, omówię ryzyka, przedstawię mechanizm działania Goldsaver, a na końcu spróbuję odpowiedzieć na kluczowe pytanie: dla kogo jest ta usługa? Czy Goldsaver to korzystne rozwiązanie dla Ciebie? Po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie.

Mistrz Magii

Co się dzieje z dywidendą w ETFie?

Na grupach na Facebooku często pojawiają się pytania o dywidendy w ETF-ach. Ludzie zastanawiają się, czy dywidenda „znika”, dlaczego ETF jej nie przekazuje inwestorom, albo jak można zobaczyć moment, w którym dywidenda trafia do funduszu.

Jeśli masz podobne wątpliwości – ten artykuł jest dla Ciebie. Nie będziemy tu zagłębiać się w akademickie szczegóły. Wyjaśnię wszystko na prostych przykładach.

Mistrz Magii

Twój Portfel Pasywny darmowy arkusz do analizy portfeli inwestycyjnych

Chciałbym zaprezentować kolejny tekst z mini cyklu poświęconego narzędziom do historycznego testowania strategii inwestycyjnych – tzw. backtestingu. Dziś przyjrzymy się darmowemu arkuszowi „Twój Portfel Pasywny” (TPP), stworzonemu przez AtlasETF.pl oraz Inwestujdlugoterminowo.pl.
Twój Portfel Pasywny (będę pisał w skrócie TPP) mimo, że TPP jest arkuszem kalkulacyjnym, nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania – działa w arkuszach Google, więc wystarczy Ci tylko przeglądarka.

Finanse Osobiste, Mistrz Kontroli

Ubezpieczenie domu i mieszkania – praktyczne wskazówki

Okazuje się, że choć ubezpieczenie nieruchomości należy do jednych z najczęściej kupowanych, to jednak nadal niewiele o nich wiemy jako konsumenci. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, w jakich sytuacjach warto wyposażyć się w ochrony talizman zwany polisą. Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać opłacane zabezpieczenie i mieć pewność, że nie przepłacasz za niepotrzebne elementy umowy.

Wybrane wpisy
W co zainwestować XXX złotych?
Zazwyczaj takie pytania zadają osoby początkujące, nie mające doświadczenia w inwestowaniu. Jednocześnie posiadają one na tyle kapitału, aby czuć się niekomfortowo z trzymaniem go na rachunku lub lokatach, ponieważ nie chcą patrzeć jak ich środki podgryza inflacja.
Przeczytaj całość