Tak naprawdę inwestowanie małych kwot nie musi różnić się od inwestowania jakichkolwiek innych sum pieniędzy. Małe kwoty powodują jedynie dwa problemy (choć nazwałbym je raczej niedogodnościami).

Wpis pochodzi z serii Często Zadawanych Pytań na które udzielam odpowiedzi w 2 minuty lub mniej.

Po pierwsze, małe kwoty ograniczają możliwość wyboru pewnych inwestycji. Trudno inwestować w mieszkania na wynajem zaczynając od 500 zł miesięcznie. Są także pewne typy inwestycji, na przykład fundusze zamknięte, które wymagają jednorazowej wpłaty większego kapitału. Jak widać inwestowanie małych kwot ma pewne ograniczenia, jednak obecnie istnieje szerokie spektrum instrumentów finansowych, w które można inwestować niezależnie od tego, jak dużymi środkami dysponujemy.

Po drugie, inwestując małe kwoty należy zwracać szczególną uwagę na prowizje transakcyjne. Wynika to z faktu, że wielu brokerów pobiera pewną minimalną kwotę prowizji. Na przykład jeśli prowizja maklerska wynosi 0,2%, ale jednocześnie minimalna prowizja wynosi 19 zł, a Ty kupisz akcje za 100 zł, to zapłacisz aż 19 zł, czyli 19% prowizji na starcie. (Pamiętaj, że prowizję najczęściej płacisz także przy sprzedaży danego aktywa). Ewentualnie możesz korzystać z form inwestowania, które nie mają prowizji transakcyjnych – np. wybierając usługi brokerów, którzy do pewnego limitu miesięcznego nie pobierają prowizji lub inwestując w fundusze inwestycyjne niepobierające opłat za zakup i sprzedaż jednostek uczestnictwa.

Inne tematy do rozważenia

Przy inwestowaniu jakichkolwiek pieniędzy, najpierw zastanów się nad tym, po co inwestujesz? Jaki jest horyzont czasu Twojej inwestycji? Następnie pomyśl, jaki typ aktywów finansowych pomoże Ci zrealizować Twój cel? Na samym końcu wybierasz konkretny produkt. Jest to standardowy, uproszczony mechanizm podejmowania decyzji przy inwestowaniu. Upewnij się, że to faktycznie małe kwoty powodują problemy, a nie Twoja niewiedza na temat inwestycji.

Jeśli małe kwoty blokują Cię przed pewnymi formami inwestowania, to szukaj alternatyw lub oszczędzaj środki i dokonuj zakupów rzadziej, ale za większą kwotę – to chyba najbardziej trywialne rozwiązanie.

Zwróć uwagę, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, więc inwestuj pieniądze, które faktycznie możesz stracić. Jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować straty, to znaczy, że nie chcesz inwestować, tylko oszczędzać, a wtedy Twoje możliwości korzystania z produktów finansowych znacząco się zawężają.

Inwestowanie małych kwot ma też swoje zalety. Mniejsze kwoty to też mniejsze potencjalne straty, więc jeśli popełnisz jakiś błąd, to jego konsekwencje będą mniej dotkliwe. Jeśli zatem jesteś początkującym inwestorem, to inwestowanie małych kwot możesz potraktować jako element własnej edukacji finansowej – choć oczywiście nie trać swoich pieniędzy bezsensownie usprawiedliwiając tego jako koszt nauki 🙂 Chcesz wiedzieć jak chronić swój majątek przed inflacją? Jak różnego typu aktywa radzą sobie z inflacją? Koniecznie przeczytaj wpis: Jak pokonać inflację? Może stać się on dla Ciebie świetną inspiracją do wyboru odpowiedniego aktywa, także do inwestowania małych kwot.

Wpis pochodzi z serii Często Zadawanych Pytań na które udzielam odpowiedzi w 2 minuty lub mniej.