łatwe inwestowanie w złoto dzięki ETC gold Finansowa Przygoda pl

Złoto od wieków pozostaje atrakcyjnym aktywem w świecie inwestycji. Jego wartość wewnętrzna, stabilność i status zabezpieczenia przed niepewnością gospodarczą uczyniły je stałym elementem zdywersyfikowanych portfeli inwestycyjnych. Nie trzeba jednak trzymać w domu złotych monet i sztabek bulionowych, aby posiadać złoto w swoim portfelu inwestycyjnym. Obecnie istnieje wiele instrumentów, które pozwalają osiągnąć to w wygodny sposób.

Pod koniec sierpnia 2023 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zadebiutował ETC (Exchange Traded Commodity) The Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold, który jest pierwszym instrumentem tego typu na GPW. Można powiedzieć, że przyniósł on małą rewolucję na polskim rynku. Instrument ten na GPW notowany jest ze skrótem ETCGLDRMAU, jednak na innych giełdach notowany jest z tickrem RMAU i tak też będę go dalej nazywał (pełna nazwa jest trochę przydługa). Trafił on na polską giełdę dopiero teraz, choć jego debiut na giełdach europejskich miał miejsce w lutym 2020. Emitentem RMAU jest HanETF.

Jako że jest to w Polsce nowość, warto wspomnieć, czym są ETC, i czy mają one coś wspólnego z ETFami.

Co to jest ETC?

ETC (Exchange Traded Commodities) to produkty inwestycyjne notowane na giełdzie, które śledzą i replikują wartość surowców lub towarów. Inwestowanie w ETC umożliwia inwestorom uczestnictwo w ruchach cen surowców takich jak złoto, srebro, ropa czy wiele innych, bez konieczności fizycznego ich posiadania. ETC działają na zasadzie replikacji indeksów cen surowców lub towarów, co oznacza, że ​​ich wartość zmienia się zgodnie ze zmianami cen tych surowców na rynku.

Inwestorzy mogą kupować i sprzedawać ETC na giełdzie, podobnie jak akcje, co czyni je łatwo dostępnymi i płynnymi instrumentami inwestycyjnymi.

Warto jednak wiedzieć, że o ile sam mechanizm działania instrumentu na giełdzie jest podobny do działania ETFów, to ECT formalnie jest innym typem produktu. Nabywając ETF kupujemy jednostki funduszu, natomiast nabywając ETC tak naprawdę kupujemy strukturyzowany* instrument dłużny naśladujący ceny złota. Biorąc jednak pod uwagę, że RMAU na GPW jest zabezpieczony w 100% fizycznym złotem, to nie powinniśmy obawiać się o to, że nasza wierzytelność nie zostanie wykupiona.

*w tym wypadku słowo „strukturyzowany” oznacza, że wypłata z instrumentu wynika ze zmiany ceny innego aktywa. Zainteresowanych odsyłam pod Investopedii po hasło Structured Notes

Dlaczego zatem instrument jest ETC, a nie ETFem? Wynika to z europejskich regulacji określających sposób działania UCITS) Fundusze typu ETF nie mogą inwestować w metale szlachetne oraz muszą posiadać zdywersyfikowane portfolio. ETC formalnie omijają to ograniczenie i mogą podążać za ceną wyłącznie jednego aktywa, w tym wypadku złota.

ETCETF
Rodzaj instrumentuInstrument dłużnyFundusz inwestycyjny
Objęty reżimem regulacyjnym UCITSNieTak
Popularne aktywa bazoweZłoto i inne metale szlachetne, towary, indeksy surowcoweIndeksy akcji i obligacji
Możliwość inwestowania na rynku towarowym (surowcowym)TakOgraniczona

Na bazie informacji z broszury GPW.

Poznajmy RMAU – The Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold ETC

Mimo że walutą bazową RMAU jest dolar amerykański, dla polskich inwestorów na GPW notowany jest on w polskim złotym, co niweluje potrzebę przewalutowań. Nie każdy polski broker oferuje dostęp do giełd zagranicznych, więc obecność RMAU na GPW sprawia, że jest on dużo łatwiej dostępny. Dzięki temu rozliczenia podatkowe przyszłych zysków są także dużo prostsze.

RMAU posiada pełne zabezpieczenie w fizycznym złocie, które zdeponowane jest w skarbcu Mennicy Królewskiej (The Royal Mint) w Llantrisant w Walii. Oczywiście co najmniej raz do roku odbywa się audyt, który potwierdza stan posiadanego w skarbcu złota. Można powiedzieć, że mamy do czynienia z inwestycją w złoto „pewną jak w banku”. Dostawca ETC szczyci się, że jego sztabki złota mają potwierdzenie London Bullion Market Association (LBMA) kategorii Good Delivery, nabyte w ramach programu odpowiedzialnego pozyskiwania złota, co gwarantuje ich legalność i etyczność pochodzenia, a przy tym stanowi jedną z jego unikalnych cech.

Co więcej, obecnie RMAU jako jedyny ETC pozwala na wymianę swoich papierów na fizyczne sztabki i monety (w tym celu należy zwrócić się do dostawcy ETC, a nie giełdy). O ile taka operacja na pewno będzie wymagać poniesienia dodatkowych kosztów, to jednak jest to unikalny sposób wypłaty kapitału.

Wielkość kapitalizacji RMAU na wszystkich rynkach to ponad 800 milionów euro, co jest kwotą na tyle dużą, że raczej nie musimy obawiać się, ten ETC skończy swoją działalność.

Wykres prezentujący stopę zwrotu z ETC RMAU od momentu jego powstania. Na pomarańczowo wynik w złotówkach, na zielono w euro. Źródło AtlasETF.pl

Miejsca notowań RAMU

miejsca notowań RAMU ETC złoto GPW

Podstawie informacje o RAMU

Roczny koszt funduszu TER0,25%*
Wielkość aktywów815 mln EUR
Waluta funduszuUSD
Waluta notowana na GPWPLN
Zabezpieczenie walutoweNie
ReplikacjaFizyczna (pokrycie fizyczne)
Polityka dywidendowaAkumulacja
Struktura prawnaETC  
Kraj rezydencjiIrlandia
Data powstania  12 lutego 2020
EmitentHANetf ETC Securities PLC
Kod ISINXS2115336336
* Na karcie informacyjnej dostawcy podany jest taki TER, jednakże na karcie informacyjnej dostępnej u polskich brokerów oraz w innych źródłach np. atlasETF lub justETF podany TER wynosi 0,22%. Różnica 0,03% jest minimalna, ale chciałem o tym wspomnieć.

Porozmawiajmy o cenie

Brzmi nieźle, ale ile to kosztuje? Suma kosztów instrumentu (TER) RMAU wynosi 0,25%*. Nie jest to szczególnie dużo, ale nie jest to też najtańszy ETC na złoto dostępny w Europie. Plasuje się mniej więcej w połowie stawki. Oczywiście mamy takie ETC jak Xetra-Gold, który teoretycznie ma 0,00% TER, jednak swoimi kosztami obciąża on brokerów, którzy koszty te mogą następnie przerzucić na klientów.

*Na karcie informacyjnej dostawcy podany jest taki TER, jednakże na karcie informacyjnej dostępnej u polskich brokerów oraz w innych źródłach np. atlasETF lub justETF podany TER wynosi 0,22%. Różnica 0,03% jest minimalna, ale chciałem o tym wspomnieć.

Inwestując na rynkach zagranicznych, polscy brokerzy pobierają czasem opłatę za posiadane aktywa zagraniczne, która może wynieść nawet kilkanaście setnych procenta. Inwestując na GPW nie ponosimy tej opłaty, a wtedy różnica do najtańszych ETC z giełd zagranicznych się niemalże zaciera.

Najpopularniejsze ETC na złoto w Europie poza Xetra-Gold to Invesco Physical Gold ETC oraz iShares Physical Gold ETC (to też dwa ETC z największą wartością aktywów). Oba posiadają opłaty na poziomie 0,12%. Jeśli jednak musimy uiszczać opłatę depozytową od aktywów zagranicznych w wysokości 0,15% (co zdarza się niestety dość często u polskich brokerów), to de facto nawet korzystając z tych tańszych ETC zapłacimy w ostatecznym rozrachunku więcej niż za RMAU. Moim zdaniem nasz RMAU na GPW jest całkiem efektywny kosztowo dla polskiego inwestora.

Nie opłaca się nabywać tego ETC na innych giełdach poprzez rachunki zagraniczne – przynajmniej ja nie widzę sensu takiej operacji. (Jeśli się mylę, proszę wyjaśnij mi to w komentarzu 🙂

lista ETFów na złoto w europie
Lista najtańszych ETC na złoto dostępnych w Europie. Źródło atlasETF.pl

Znaczenie odpowiedzialnego społecznie źródła pochodzenia złota

Wymiar etyczny i ekologiczny źródła pochodzenia złota zyskał w ostatnich latach ogromne znaczenie. Nieodpowiedzialne praktyki wydobycia złota przyczyniły się do degradacji środowiska, naruszeń praw człowieka i konfliktów w regionach bogatych w ten surowiec. Oferowanie złota pozyskanego w odpowiedzialny sposób ma na celu złagodzenie skutków tych negatywnych procesów poprzez zastosowanie zrównoważonych praktyk.

  1. Wpływ na środowisko: nieodpowiedzialne wydobycie złota często wiąże się z użyciem toksycznych substancji, takich jak rtęć i cyjanek, co prowadzi do zanieczyszczenia i szkody dla lokalnych ekosystemów.
  2. Odpowiedzialność społeczna: operacje wydobycia złota w niektórych regionach świata były kojarzone z naruszeniami praw człowieka, pracą dzieci i niebezpiecznymi warunkami pracy. Pozyskiwanie złota z odpowiedzialnych źródeł ma na celu poprawę tych warunków i promowanie sprawiedliwych praktyk pracy.
  3. Nie wspieranie konfliktów: odpowiedzialnie pozyskiwane złoto jest wolne od związków z konfliktami zbrojnymi lub organizacjami przestępczymi, zapewniając, że środki inwestorów nie wspierają nieumyślnie takich działań.
  4. Rozwój gospodarczy: przestrzeganie standardów odpowiedzialnego źródła pochodzenia złota może pozytywnie wpływać na lokalne gospodarki i społeczności, promując zrównoważony rozwój.

HanETF zapewnia, że złoto będące zabezpieczeniem ich ETC będzie pozyskiwane w sposób odpowiedzialny społecznie z zachowaniem powyższych kryteriów, a dodatkowo podkreśla, że część złota pochodzi z recyklingu.

Dla mnie osobiście powyższy argument nie jest zbyt mocny, jednak obecne trendy sugerują, że dla części inwestorów ma to znaczenie, dlatego warto o tym wspominać (mam tutaj na myśli trend inwestowanie w instrumenty z kategorii ESG – odpowiedzialne społecznie). 

cena złota w PLN za ostatnie 5 lat
Cena złota wyrażona w polskim złotym w ciągu ostatnich 5 lat. Źródło stooq.pl.

Co stoi za, a co przeciw RMAU?

Wady

  • Nie jest najtańszy (przeciętny TER na poziomie 0,25%);
  • (W sumie brak innych wad, ale może to ja ich nie widzę?)

Zalety

  • Nie jest najdroższy;
  • Dla inwestorów z polski, którzy inwestują przez polskie domy maklerskie, to prawdopodobniej i tak jeden z najtańszych ETC na złoto;
  • Notowany w polskim złotym – brak kosztów przewalutowania;
  • Notowany w polskim złotym – łatwość rozliczenia podatkowego z Urzędem Skarbowym;
  • Brak kosztów związanych z przechowywaniem fizycznego złota lub kosztów naliczanych od aktywów zagranicznych;
  • Instrument w 100% zabezpieczony złotem przechowywanym przez The Royal Mint (brytyjski podmiot rządowy);
  • Instrument odpowiedzialny społecznie (ESG) – wykorzystujący także częściowo złoto z recyklingu;
  • Możliwość wymiany cyfrowego zapisu na fizyczne złoto.   

Podsumowanie

The Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold ETC stanowi postępowe podejście do inwestowania w złoto: oferuje możliwość wymiany na fizyczne złoto oraz zwraca uwagę na odpowiedzialność społeczną jego pozyskania. To pierwszy (miejmy nadzieję, że nie ostatni) ETC na GPW, który pokazuje jak łatwe może być inwestowanie w złoto. Wiele osób woli posiadać złoto fizyczne, jednak dla tych polskich inwestorów, którzy nie mają takiej potrzeby, a chcą mieć w portfelu ten rodzaj aktywa, instrument ten jest niezwykle wygodny.

Opisałem sporo zalet tego ETC, ale wydaje mi się, że wszystkie są obiektywne. To naprawdę przyzwoity instrument i super, że trafił na GPW. Miejmy nadzieję, że zachęci to innych dostawców do notowania większej ilości ETFów i ETC na polskiej giełdzie.

Daj proszę znać w komentarzu, czy interesowałby Cię artykuł na temat wpływu złota na portfel inwestycyjny. Uważasz, że lepiej mieć złoto czy obligacje? Podaj też jaki, według Ciebie, skład portfela powinien zostać opisany w takim artykule.

Więcej o instrumentach typu ETC można przeczytać w specjalnej broszurze przygotowanej przez GPW.