Jaki ETF kupić?

Absolutną klasyką różnych for i grup internetowych jest pytanie o to jaki ETF kupić. Często poza tymi pytaniami ich autorzy nie podają żadnych dodatkowych informacji albo wręcz dopisują, że nie znają się na inwestowaniu, lub że są początkujący. Nie wiem jak Ty, ale ja na ich miejscu nie liczyłbym na to, że jakiś komentarz anonimowej przypadkowej osoby z internetu utrafi akurat w dokładnie to czego potrzebuję.

Wpis pochodzi z serii Często Zadawanych Pytań na które udzielam odpowiedzi w 2 minuty lub mniej.

Niestety na tak zadane pytanie nie da się odpowiedzieć. Ktokolwiek to zrobi po prostu da pytającemu fałszywą nadzieję. Nie chcę nikogo zrażać do zadawania pytań, bo jednak musimy przyznać się do niewiedzy, aby móc tę wiedzę zdobyć. Dlatego podpowiem, jak zmodyfikować to pytanie, aby można było pokusić się o próbę odpowiedzenia na nie. Oczywiście najlepiej byłoby przegadać temat z daną osobą oraz poznać jej sytuację życiową i wtedy dopiero podnieść temat inwestycji. Ale bądźmy realistami, to byłby bardzo czasochłonne.

Pytania pomocnicze

Zatem jeśli masz tego typu pytanie, to postaraj się najpierw sam sobie odpowiedzieć na pierwsze 6 pytań z tej 8-stopniowej skali podejmowania decyzji o zakupie. To sprawi, że lepiej zrozumiesz co chcesz osiągnąć, a to już połowa sukcesu. Następnie należy tylko znaleźć „finansowe narzędzia”, które pozwolą osiągnąć zamierzone cele.

  1. Po pierwsze, po co oszczędzasz lub inwestujesz tj jaki jest Twój cel inwestycyjny?
  2. Po drugie, jaki jest Twój horyzont inwestycyjny tj. na jaki czas chcesz zamrozić pieniądze?
  3. Po trzecie, czy oczekujesz możliwości wcześniejszego wyjścia z inwestycji lub zwrotu środków? A jeśli tak, to jak bardzo jest to prawdopodobne, że taka potrzeba zajdzie?
  4. Po czwarte, jaka jest Twoja skłonność do ryzyka? Czy jesteś w stanie zaakceptować jakąś stratę z inwestycji, jeśli się ona nie uda? Jak zareagujesz na przejściowe zmniejszenie wartości inwestycji? Musisz mniej więcej wiedzieć jaki (i czy w ogóle jakikolwiek) poziom zmienności jesteś w stanie zaakceptować.
  5. Po piąte, jakie produkty finansowe (lub niefinansowe) są w stanie z sensownym prawdopodobieństwem zrealizować Twój cel oraz mają odpowiednią zmienność do wskazanego horyzontu czasu – czyli na bazie punktów 1-4 sprawdzasz, jaki produkt historycznie spełniał takie warunki. Jeśli wychodzi Ci, że tylko kupon na loterii może dać Ci szansę powodzenia, to chyba trzeba zrewidować swoje cele 🙂
  6. Po szóste, jaki produkt mógłby w takiej inwestycji zoptymalizować lub odroczyć podatek od zysków kapitałowych (uwzględniasz podatki) – przesunięcie w czasie lub ominiecie tych 19% jest warte dodatkowej analizy.
  7. Dopiero teraz zastanów się, z jakiego produktu skorzystać.

Wracając do pytania – jaki ETF kupić?

Nawet jeśli tym produktem docelowo ma być ETF, to jest on tylko opakowaniem na inne klasy aktywów – funduszem, który będzie inwestował w dane aktywa lub w oparciu o daną strategię. Dlatego właśnie powinieneś wykonać analizę wszystkich pierwszych 5 punktów, zanim zdecydujesz się na zakup jakiegoś wybranego ETFu.

Tak naprawdę lista pytań powyżej ma tylko charakter pomocniczy, aby nie rzucać się z zakupem ETFu pod wpływem pierwszej lepszej sugestii na forum internetowym. Gdy myślimy o długoterminowym inwestowaniu i oszczędzaniu warto stworzyć swoją własną strategię inwestycyjną, w oparciu o którą będziemy budować swój portfel inwestycyjny i w myśl tej strategii dobierać odpowiedni instrumenty (w tym między innymi ETFy). Jednak jeśli ktoś wprost wrzuca pytanie jaki ETF ma kupić, to na pewno własnej strategii nie posiada, wtedy powyższa lista (mam nadzieję) lekko go pokieruje.

  • Jeśli po wybraniu produktu okazało się, że jest nim ETF, to po ósme, wybierz w miarę dobry fundusz w kategorii aktywów, które Cię interesują np. fundusz inwestujący w akcje amerykańskie z niskimi opłatami lub fundusz inwestujący w obligacje rządowe.

Podpowiedź

Jeśli Twój długoterminowy horyzont inwestycyjny to 10-30 lat (np. pod emeryturę), akceptujesz spore ryzyko wahań portfela (mocne przejściowe spadki), raczej nie planujesz wcześniejszego wychodzenia z inwestycji, chcesz na inwestowanie poświęcać niewiele czasu rocznie oraz zoptymalizować inwestowanie podatkowo, to zachęcam do przeczytania wpisu o Funduszach Vangaurd Lifestrategy. Jak każdy produkt finansowy, nie jest on idealny, ale jeśli akceptujesz pewien poziom ryzyka oraz masz długoterminowe plany inwestycyjne, to moim zdaniem warto zapoznać się z tym produktem (to nie jest wpis sponsorowany). Jeśli natomiast nie spełniasz powyższych warunków, to szukaj koniecznie czegoś innego.

Opisz swoją sytuację w komentarzu odpowiadając na pięć pierwszych pytań, a ja postaram się zasugerować Ci jakiego typu produkty finansowe mogłyby się dla Ciebie nadawać. Nie licz proszę na konkretne ETFy, ale sądzę, że moja podpowiedź naprowadzi Cię na to czego szukasz.

Mam nadzieję, że ta krótka sugestia będzie dla Ciebie pomocna i nie zraziła Cię do inwestowania. Po prostu możliwe, że jeszcze trochę pracy przed Tobą, aby zagłębić się w fantastycznym świecie finansów. Powodzenia 🙂

Wpis pochodzi z serii Często Zadawanych Pytań na które udzielam odpowiedzi w 2 minuty lub mniej.