Mimo porannej mgły ruszyłeś w dalszą drogę. Trasa wiedzie na południe i jest dobrze oznaczona, więc mimo słabej widoczności mgła nie powinna stanowić problemu. Po kilku godzinach marszu zauważasz, że główny trakt nagle się urwał. Mgła odrobinę się podniosła i widzisz, że dalej główna droga rozdziela się na wąskie boczne ścieżki. Uświadamiasz sobie, że coś jest nie tak. Nie ma takiego miejsca na mapie. Wiesz, że droga nie powinna się urywać tak po prostu pośrodku niczego. Sytuacja napawa Cię pewną konsternacją i niepewnością. Czy zawracać i szukać innej drogi? Próbować iść jedną z bocznych ścieżek? Okolica wydaje się bezpieczna, więc można też rozbić tutaj obóz na dłużej i przemyśleć dalszy plan wyprawy. Po chwili zauważasz przybite na jednym z drzew małe deski służące za drogowskaz. Nie jesteś zatem całkiem zagubiony, kwestia tylko, którą drogą ruszyć dalej…

Zadanie

Tutaj wyzwanie będzie trochę inne niż zwykle. Przeczytaj poniższy tekst, a na końcu czekają na Ciebie dwa zadania do wykonania.

Opis

Zdaję sobie sprawę, że właśnie się rozkręcasz i chcesz wykonywać kolejne misje, zdobywać nową wiedzę i poprawiać swoją sytuację finansową. Nie jest to koniec finansowej przygody, jednak z powodu innych obowiązków nie byłem w stanie przygotować pełnego zestawu misji za jednym zamachem.

Podjąłem decyzję, że początkowe artykuły pojawią się jednocześnie, a następnie będę dodawał kolejne zadania. Na chwilę obecną jest to ostatnia misja główna finansowej przygody i rozbijamy w tym miejscu obóz na miesiąc, dwa, a może dłużej. Termin dalszych publikacji nie jest znany, ale jest pewne, że kolejne misje główne, poboczne i ciekawe miejsca będą się regularnie pojawiać. Pomysłów mi nie brakuje i o to możesz być spokojny. Jednak nie znaczy to, że dzisiaj masz dzień wolny i nie masz nic do wykonania. Przygotowałem dla Ciebie dwa szybkie zadania, niemniej zanim do nich przejdziemy chciałbym poruszyć dwie kwestie.

Podsumowanie dotychczasowej podróży

Mam nadzieję, że wykonałeś wszystkie dotychczasowe zadania główne oraz dodatkową misję związaną z budżetem domowym. Jeśli jedynie czytałeś teksty, a nie wykonałeś żadnych zadań, to wielka szkoda, gdyż to nie czytanie/słuchanie/oglądanie, lecz działanie może zmienić coś w Twoim życiu.

Osiągnięcia

Jeśli sumiennie wykonywałeś zadania i korzystałeś ze skarbów zgromadzonych po drodze powinieneś prezentować się w następujący sposób:

  1. Masz uzupełnioną Kartę Postaci – znasz swoją początkową wartość netto
  2. Określiłeś swoją Moc i Poziom Trudności – znasz swój Potencjał, czyli nadwyżki miesięczne, które możesz wykorzystać
  3. Najprawdopodobniej prowadzisz budżet domowy – znasz swoje bieżące wydatki, możesz je kontrolować, sprawdzać i zarządzać swoimi pieniędzmi
  4. Nie posiadasz Uroków – jesteś wolny od długów konsumenckich oraz posiadasz dodatni potencjał.
  5. Przygotowałeś pulę skarbów – masz narzędzie do motywowania się w dalszej finansowej przygodzie
  6. Zaopatrzyłeś się w Tarczę – masz podstawowe oszczędności na niespodziewany wydatek w Twoim życiu, co zwiększa Twoje poczucie bezpieczeństwa
  7. Zaopatrzyłeś się w Zbroję – posiadasz solidną ochronę na wypadek trudnych sytuacji życiowych
  8. Masz ubezpieczone mieszkanie – w sytuacji nieszczęśliwego wypadku i utraty miejsca zamieszkania, jesteś na to przygotowany i odtworzysz swój dom
  9. Założyłeś konto IKE – nieważne w jakiej formie i gdzie, ale ważne, że zaczynasz myśleć o długoterminowym oszczędzaniu pieniędzy, a z czasem pewnie i o inwestycjach

Jak widzisz, wykonałeś kawał naprawdę świetnej roboty. Możesz być z siebie dumny, bo ja na pewno jestem. Przechodząc przez te punkty pewnie jesteś bardziej świadomy i masz lepszą sytuację finansową niż większość osób w Polsce, a może i na świecie. Jesteś zabezpieczony na wypadek nieszczęśliwych sytuacji, które mogą zajść w Twoim życiu.

Nie wiem, czy zadania były dla Ciebie banalne i tylko odbierałeś skarby, bo wszystko już miałeś zrealizowane. Może przez wiele miesięcy odkładałeś środki na odpowiednią Zbroję. Nieważne czy Twoja przygoda trwała miesiąc, kilka miesięcy, rok, czy dłużej, gdyż każdy musi podróżować w swoim tempie. Najważniejsze, że cele zostały zrealizowane i dotarłeś do tego punktu.

Jeśli zacząłeś faktycznie od samego początku, możesz teraz “spojrzeć wstecz” i zobaczyć ile rzeczy udało Ci się dokonać. Skoro tyle już osiągnąłeś, to i dalej też dasz sobie radę.

Nawet jeśli czytając te teksty miałeś już ubezpieczenie, IKE i poduszkę bezpieczeństwa, to staraj się cofnąć do momentu kiedy ich jeszcze nie miałeś. Jak wyglądała Twoja sytuacja, a jak wygląda teraz? Postaraj się docenić to, co już zdobyłeś.

Co dalej?

Dotychczasowa przygoda finansowa pozwoliła Ci poznać z jakiego miejsca startujesz, dać podstawy bezpieczeństwa i świadomość, że jesteś w stanie wpływać pozytywnie na swoje finanse. Moim zdaniem na tym etapie jesteś już gotowy na większe wyzwania, a dalsze akumulowanie środków na poprawę swojego bezpieczeństwa jest raczej kwestią drugorzędną. Dlatego dalsze przygody będą skupiać się na rzeczach trochę bardziej zaawansowanych. Zaczniemy zapoznawać się trochę z magią, spotkamy fantastyczne stwory, a także rozważmy jak podpisywać cyrograf z diabłem oraz wiele innych rzeczy.

Mapa
Brawo, odsłoniłeś pełną finansową mapę przygód!

Dokąd prowadzą boczne ścieżki?

Zanim jednak ruszymy w dalszą wędrówkę przygotowałem dla Ciebie kilka ścieżek. Wydzieliłem 4 kierunki, które skupiają się wokół kilku głównych tematów. Na każdej ścieżce pojawiają się indywidualne teksty związane z danym obszarem zainteresowań. Teksty te nie są ani misjami głównymi ani pobocznymi, to raczej ciekawe miejsca w krainie finansów, które warto odwiedzić i poznać. Jeśli akurat dany obszar Cię interesuje, to poniżej znajdziesz linki do odpowiednich tekstów.

Oto one:

Droga Mistrza Broni – obszar związany z rozwojem kariery i pracy zarobkowej ogólnie

Droga Mistrza Magii – obszar związany z inwestycjami w aktywa finansowe

Droga Mistrza Kontroli – obszar związany z inwestycjami w nieruchomości

Zdolności Pasywne – pozostałe teksty przydatne dla każdego

Zdaję sobie sprawę, że obecnie w internecie można znaleźć bardzo wiele świetnych darmowych materiałów. Istnieją dziesiątki blogów, podcastów, kanałów na YouTube, które oferują naprawdę solidną wiedzę finansową. Sam z nich korzystam i myślę, że i Tobie mogą się przydać.

Nie wiem jak do mnie trafiłeś, może sam już znasz wszystkie takie miejsca w internecie, jeśli nie – zajrzyj do zakładki Drogowskaz. Znajdziesz tam linki do wielu interesujących DARMOWYCH stron internetowych, głównie w języku polskim (choć jest też kilka w języku angielskim). Materiały pogrupowane są w związku z tematyką treści. Mam nadzieję, że znajdziesz tam inne ciekawe miejsca w multiversum świata finansów. Nie zapomnij odwiedzić mnie ponownie i śledzić dalszy ciąg finansowej przygody 🙂

Mini zadanie na dzisiaj

Fajnie, że dotarłeś ze mną do tego momentu. Byłbym wdzięczny, gdybyś poświęcił chwilę i napisał, jak podobała Ci się dotychczasowa przygoda. Wszelkie uwagi są mile widziane. Jeśli masz pomysł na temat, o którym chciałbyś przeczytać lub pomysł na kolejną misję, to koniecznie napisz to w komentarzu. Dzięki 🙂

Zadanie główne misji piątej

Nie mógłbym stworzyć misji bez jakiegoś zadania do wykonania. Tym razem zadanie będzie trudne, ale przyjemne. Do tej pory cele finansowe były podane przeze mnie odgórnie, tak aby dać jakieś fundamenty dla każdego z finansowych poszukiwaczy przygód. W tym momencie myślę, że możemy rozszerzyć perspektywę celów finansowych.

Chciałbym, abyś zadał sobie pytanie o swoje cele finansowe na najbliższe 12-24 miesiące. Co chciałbyś osiągnąć w swoich finansach lub środki na jakie cele zgromadzić?

Postaraj się wymyślić co najmniej 5 takich celów/pomysłów i uszereguj je zgodnie ze swoim priorytetem.

Mając pomysł, należy określić jakich środków potrzebujesz lub jaki inny warunek musi zostać spełniony do ich realizacji. Do tego zadania fajnie posłużyć się jakąś wizualizacją. Ja robię ją w excelu, a plik ten jest nagrodą ode mnie w tej misji. Możesz dodać tam swoje cele finansowe, śledzić ich postęp, lub ustalić konkretną nagrodę za realizację celu. Masz wszystko w jednym miejscu, a jednocześnie możesz dodać grafiki, które kojarzą Ci się z nagrodą lub celem finansowym, aby lepiej utkwiły one w pamięci.

Plik do wizualizacji celów finansowych

Plik jest dość prosty i składa się z trzech zakładek, krótkiej instrukcji, zakładki roboczej do wpisywania kwoty oraz zakładki z wizualizacją. W trzeciej zakładce znajdziesz instrukcje jak korzystać z pliku.

Poniżej jak może wyglądać wizualizacja celów finansowych.

nowy

Miłego wymyślania średnioterminowych celów finansowych i ich wizualizacji.

Nagroda

Mam nadzieję, że wykonałeś mini misję i dodałeś komentarz do tego artykułu. Jeśli stworzyłeś swoją wizualizację za pomocą mojego pliku lub w jakiejkolwiek innej formie, to zasłużyłeś na małą nagrodę. Wylosuj małą nagrodę z puli skarbów.

To ostatnia misja w bieżącym sezonie, na więcej zapraszam za jakiś czas. W międzyczasie będą pojawiać się tutaj inne różne ciekawe artykuły, więc zapraszam do odwiedzania bloga regularnie lub polubienia strony na facebooku, gdzie informuję o nowych tekstach. Do zobaczenia wkrótce na szlaku! (Można powiedzieć, że to koniec pierwszego sezonu finansowej przygody.)