Sięgając po książkę „Śladami Warrena Buffeta” spodziewałem się biografii najbardziej znanego inwestora na świecie. Pozycja ta pod tym względem nie zawodzi, ale jest czymś znacznie więcej niż jedynie opisaniem historii mistrza giełdy z Omaha oraz głównego zarządcy spółki Berkshire Hathaway.

Autorami książki są Przemysław Gerschmann oraz Tomasz Jaroszek dobrze znani w polskiej blogosferze finansowej, a także na youtube i innych mediach. Panowie od lat dostarczają świetne materiały edukacyjne, a w swojej książce nie skupiają się jedynie na poznawaniu ciekawostek historycznych, ale wyciąganiu z nich stosownych lekcji na przyszłość. Obaj autorzy w 2018 roku udali się na walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Berkshire Hathaway, co stało się iskierką do napisania książki. Poznajemy w niej także historię ich lotu do USA oraz udziału w walnym zgromadzeniu, co – muszę przyznać – jest fenomenalnym pomysłem.

Co znajdziemy w „Śladami Warrena Buffeta”?

śladami warrena buffeta recenzja

Jedna trzecia książki to po prostu biografia Warrena Buffeta, zwanego także wyrocznią z Omaha, z której poznamy życie Warrena od najmłodszych lat aż do teraźniejszości. Moim zdaniem poświęcanie na to około 100 stron w zupełności wystarcza. Jak sugeruje tytuł, jest to książka o Buffecie, lecz dobrze, że nie skupia się tylko na nim. Z następnego rozdziału dowiadujemy się o historii spółki Buffeta, czyli Berkshire Hathaway, której losy są nadspodziewanie ciekawe.

Znajdziemy tu także krótsze biografie kilku ważnych postaci z życia głównego bohatera. Są to Charlie Munger (główny partner biznesowy Warrena, który zmarł w 2023 roku) oraz jego dwaj główni mentorzy: Benjamin Graham oraz Philip Fisher. Dzięki tym krótkim życiorysom widzimy, że Buffet uczył się od jednych z najlepszych inwestorów wszechczasów oraz odkrywamy jak te postaci wpływały na niego przez lata. Jest to świetne urozmaicenie książki.

Jak wspominałem, w książce przeczytamy też o podróży autorów do USA na zebranie akcjonariusz Berkshire Hathaway. Osoby, które same chciałyby taką podróż odbyć, otrzymają cenne wskazówki jak to zorganizować (i nie przepłacić). Pod koniec książki znajdziemy także próbę syntezy głównych aktualnych zasad inwestycyjnych, którymi kieruje się Warren Buffet. Są to jednak dość ogólne wskazówki, które będą wymagały sporo pracy, aby wdrożyć je w praktykę.

Śladami Warrena Buffeta recenzja cytat

Praktyczna lekcja inwestowania jak Warren Buffet?

Jak trafnie zauważają autorzy, Buffet przez lata dość znacząco zmienił swoje podejście do inwestowania. O ile na początku głównie zwracał uwagę na to aby firma, której akcje kupuje była obiektywnie tania, o tyle z czasem większy aspekt zaczął przykładać do tego, aby firma była bardzo dobra i perspektywiczna w swojej branży. Nie sposób być jak Warren Buffet i nikt nie będzie w stanie inwestować tak jak on. Książka nie jest podręcznikiem inwestowania. Mimo że znajdziemy w niej kilka uniwersalnych lekcji odnośnie tego, jak podchodzić do kupowania akcji, mają one być raczej inspiracją, a nie instrukcją krok po kroku. „Śladami Warrena Buffeta” to przede wszystkim dobrze przemyślana książka biograficzna z ciekawym wątkiem przygodowym. Jeśli jednak liczysz na książkę, która nauczy Cię inwestować w akcje, to nie jest to właściwa pozycja.

O sukcesie Buffeta decyduje nie tylko sposób wyboru spółek na giełdzie, czyli sama strategia inwestycyjna. Bardzo istotne są jego cechy charakteru i to, co sprawiło, że po wielu latach znalazł się w miejscu, w którym jest dzisiaj.

Tomasz Jaroszek i Przemysław Gerschmann „Śladami Warrena Buffeta”

Podsumowanie

„Śladami Warrena Buffeta” bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Spodziewałem się po prostu książki biograficznej, a tutaj w jednej książce znalazłem kilka biografii w ciekawej otoczce podróży do Omaha. Książkę czyta się przyjemnie i jeśli ktoś pragnie poznać lepiej Warrena i jego legendarną spółkę Berkshire Hathaway, to będzie to pozycja w sam raz – nie za długa i nie za krótka. Jeśli interesuje Cię historia rynków finansowych oraz postaci z nimi związanych, lubisz ciekawostki lub książki biograficzne, to z pewnością mogę polecić tą pozycję. Myślę, że może to być ciekawy prezent dla osób, które interesują się rynkami finansowymi i znanymi inwestorami. Natomiast jeśli szukasz praktycznej książki o inwestowaniu, to nie jest ten adres.



Szukasz książki o praktycznym i prostym inwestowaniu, która poprowadzi Cię krok po kroku do Twojego sukcesu finansowego? Sprawdź recenzję książki „Krok po kroku” o wolności finansowej i budowaniu majątku.

baner władca finansów