czy wolność finansowa jest możliwa?

Wiele osób, gdyby tylko miało wystarczająco dużo majątku, bardzo chętnie (i szybko) rzuciłoby swoją pracę i korzystało z wolności finansowej. Temat FIRE (Financial Independence Retire Early), czyli dużo wcześniejszej emerytury robi się coraz bardziej popularny. Czy Ty też zadajesz sobie pytanie, czy każdy może osiągnąć wolność finansową tak, aby nigdy już nie musieć pracować?

Wpis pochodzi z serii Często Zadawanych Pytań na które udzielam odpowiedzi w 2 minuty lub mniej.

Moim zdaniem nie jest to możliwe dla każdego, a osoby zarabiające minimalną krajową, mimo mniejszych potrzeb, raczej nie mają na to szans. Aby osiągnąć wolność finansową należy nie tylko posiadać spore dochody, ale także bardzo „agresywnie” oszczędzać – nawet 50% i więcej swojego wynagrodzenia. Na pytanie, czy wolność finansowa jest dla Ciebie możliwa, możesz spróbować odpowiedzieć sobie sam/sama. Wystarczy wiedzieć jaki majątek musisz w tym celu zgromadzić (choć obliczenie tego nie jest wcale takie proste).

Jaki majątek jest nam w takim razie potrzebny? To zależy jak będziemy szacować i jakie założenia przyjmiemy. Po pierwsze, należy wiedzieć, ile miesięcznie wydajemy, czyli jakie są nasze koszty życia. Druga kwestia to założenie, jaką stopę zwrotu osiągniemy ze swojego majątku (jakich średniorocznych zysków spodziewamy się ze wszystkich swoich inwestycji). Wiele osób przyjmuje (lub przyjmowało) stopę zwrotu 4%. To 4% wzięło się z publikacji naukowych, które badały, ile bezpiecznie można wypłacać rocznie ze swojego kapitału, tak aby wystarczył na 30 lat. Jednak bardziej współczesne badania, oparte o dłuższe horyzonty czasowe, sugerują, żeby założyć stopę wypłat na poziomie 2,5%-3%. Zatem dzieląc swoje roczne wydatki przez około 2,5%, możesz szacować jakiego kapitału potrzebujesz aby osiągnąć FIRE.

Przykład

Załóżmy, że Twoje wydatki wynoszą 5000 zł miesięcznie, czyli 60 000 złotych rocznie. Przyjmując konserwatywną stopę wypłaty 2,5% rocznie, aby przejść na emeryturę i nigdy już nie pracować potrzebujesz zgromadzić 2 400 000 złotych majątku – czyli około dwa i pół miliona. Jeśli Twoje koszty życia są mniejsze lub większe kwota ta będzie trochę inna.

Czy pracując na etacie jesteś w stanie oszczędzać wystarczająco dużo, aby zgromadzić taką wartość majątku? Odpowiedź na to pytanie znasz tylko Ty, ale patrząc realistycznie i znając statystyki na temat oszczędności „przeciętnego Kowalskiego” i jego stopy oszczędzania, sądzę, że raczej niewiele osób ma szansę na wolność finansową. Choć jeśli taki jest Twój cel, niech to Cię nie zniechęca. Niewiele nie oznacza, że nikt tego poziomu majątku nie osiąga. Pokazując ten przykład chciałem dać do zrozumienia, że radykalna stopa oszczędności nie wystarczy, żeby zdobyć wolność finansową, a kluczem jest osiąganie odpowiednich dochodów – co zbyt odkrywcze nie jest.

Tematowi FIRE poświęciłem osobny wpis, gdzie wyjaśniam regułę 4% oraz pokazuję, czemu nie nadaje się ona najlepiej do szacowania swojej zdolności do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

FIRE (Financial Independence, Retire Early) to forma oddolnego ruchu, skupiająca się na osiągnięciu wcześniejszej emerytury. Więcej o niej dowiesz się z wpisu (kliknij w wyspę 🙂

Wpis pochodzi z serii Często Zadawanych Pytań na które udzielam odpowiedzi w 2 minuty lub mniej.

„Czy wolność finansowa jest możliwa” jest pytaniem stawianym sobie na całym świecie. Uważam, że w tym temacie warto zapoznać się z filmem Bena Felixa (materiał po angielsku).