
Tworząc własne portfele inwestycyjne bardzo często kierujemy się oczekiwaną stopu zwrotu, czyli spodziewanym zyskiem. Do tego dodaje się często zmienność, które ma obrazować ryzyko portfela. Jednak innym istotnym parametrem ryzyka jest maksymalne obsunięcie kapitału. Jest to wartość (wyrażona w procentach), o jaką najbardziej spadło dane aktywo lub portfel w przeszłości.
Wpis pochodzi z serii Często Zadawanych Pytań na które udzielam odpowiedzi w 2 minuty lub mniej.
W zależności od strategii lub aktywa te obsunięcia mogą być minimalne, ale mogą sięgać 50% (rynek akcji) albo nawet 80% (rynek surowców i kryptowalut). Tak duże i zazwyczaj bardzo gwałtowne zmiany wartości naszego portfela powodują u wielu inwestorów panikę, co może prowadzić do pochopnych decyzji. O ile historia niekoniecznie musi się powtórzyć i maksymalne obsunięcie z przeszłości nie musi być maksymalnym obsunięciem w przyszłości. Jednak warto być świadomym, jakich spadków doświadczali inwestorzy w przeszłości.
Na szczęście obecnie istnieje wiele (darmowych) narzędzi, za pomocą których możemy przetestować różne strategie inwestycyjne. Większość z nich oferuje możliwość sprawdzenia maksymalnego obsunięcia kapitału (ang. max drawndown), a często także zaprezentować go w ładnej formie graficznej, jak na wykresie poniżej.
Jeśli chcesz poznać narzędzia, które dają możliwość oszacowania różnych wskaźników ryzyka oraz zysków, to zapraszam do wpisu Analiza historyczna strategii, gdzie znajdziesz wiele tego typu narzędzi – listę co jakiś czas wzbogacam o nowe pozycje.

Dlaczego spadki na rynku są tak istotne?
Maksymalne obsunięcie kapitału jest kluczowym parametrem do oceny każdej inwestycji. To właśnie w momentach kiedy spadki są najbardziej dotkliwe, zaczynają odzywać się emocje, które są zazwyczaj złym doradcą. Inwestując zawsze należy dobierać aktywa i strategie adekwatne do własnej skłonności do ryzyka, tak, aby przejściowe wahania była dla nas akceptowalne. Niestety bardzo trudno ocenić naszą gotowość do podejmowania ryzyka w inwestowaniu. Jest to jednak warunek niezbędny, aby móc inwestować. Jeśli jeszcze nie wiesz, jaka jest Twoja skłonność do ryzyka lub chciałbyś bardziej zgłębić temat, to zapraszam do całego artykułu na ten temat: Jak ocenić swoją skłonność do ryzyka?
Wpis pochodzi z serii Często Zadawanych Pytań na które udzielam odpowiedzi w 2 minuty lub mniej.